Odvodnění základů u staré chalupy

7. 12. 2014 Izolace štítky: , , , 1 komentář

Vlhkost je nepřítel každé chalupy. Podívejte se, jak jsme vyřešili odvodnění základů a odvlhčení podlahy u této staré stavby.

Staré chalupy byly obvykle zakládány pouze na kamenech slepených jílem. Na místech, kde je větší vlhkost, tak vznikla celá řada problémů. U této rekonstrukce bylo potřeba udělat řadu opatření, aby s vlhkostí nebyl v budoucnu problém.

Kolem dokola byl odkopaný základ a pomocí drenážních trubek, štěrku a této fólie, která je přiložená k základům, bylo realizováno odvodnění, a také odvlhčení celé podlahy. Pod celou podlahou, která byla původně řešena pouze jako prkna položená na hlíně, jsme udělali vzduchovou kapsu. Tady můžeme vidět výstupní ventilační otvory.

Je to systém, který se používá právě u starých chalup, kde už není možné základy opravit jinak než zvenku nebo zevnitř. Můžeme také stavbu podřezat, což je ale finančně hodně nákladné a stejně nám to nemusí úplně pomoci při odvádění vlhkosti. Tady se tedy investovalo do toho, aby k růstu plísní a dalších neduhů v budoucnu nedocházelo.

I když u této chalupy můžeme vidět hodně vzrostlých stromů, které mají svůj díl na tom, že to zde není tolik podmáčené. Je dobré mít ale jistotu, že v budoucnu nebudeme muset řešit nějaké další problémy. Tady se proto udělalo maximum a poté, co se sem majitelé nastěhovali, všechno funguje jak má a určitě se to vyplatilo.