Komplexní ochrana roubených stěn

13. 2. 2020 Dřevostavby štítky: , , ,

Souhrn opatření pro ochranu starých roubených stěn: dostatečné přesahy, sukýnka, odvodnění, dřevní tér i chemické ošetření proti dřevokaznému hmyzu.

Renovace starých roubených stěn a souhrn řešení, jak tyto staré trámy ochránit. Dílčí věci zmiňujeme na jiných videích. Majitelé se tyto roubené stěny rozhodli přiznat a nechat je obnažené. Zateplovalo se zevnitř a venkovní ráz měl zůstat zachovaný. Na starší dřevo mohou být kladeny větší nároky na údržbu. Kombinujeme tady několik prvků.

Na původní chalupě nebyly sukýnky, které jsou často na starých stavbách tradiční. Tím se štítová stěna rozbila a je lépe chráněná. Horní přesah nám chrání hlavně horní část. Pokud trochu fouká, tak spodní část je chráněná mnohem méně proti dešti a sněhu. Sukýnka pomáhá a patří mezi ochranné prvky konstrukční. Současně jde vidět i okapová hrana, kde je přesah přizpůsobený a je o malinko větší oproti té původní stavbě.

Dřevo je chráněné dřevním térem. Majitelé zvolili částečně i chemickou ochranu, kdy je pod dřevním térem přípravek, který se nevymývá a je proti dřevokazným škůdcům. Tady to dává smysl i v tom, že dřevo je rozpraskané a přípravek se dostane do míst, kde to při porovnání s novým nepopraskaným dřevem, není možné. Většinou se natře povrch nového dřeva a když pak popraská, otevírají se tam nové plochy. Když už to tedy chceme ošetřit, dává smysl to udělat hloubkově.

Jsou tady také renovované základy, respektive obvodová zeď. Obvykle to jsou jenom kameny slepené jílem. Tady byla udělaná celá předělávka, která byla docela náročná, ale prakticky i esteticky se to určitě vyplatilo. Přidali jsme nějaké prvky jako je tato okapnička, aby byla voda odváděná a nekončila někde ve spoji mezi dřevem a kamenem, jak to často také bývá. Z interiéru je to udělané tak, aby stavba mohla prosychat a nikde se nedržela voda. Souvisí to s odvodem vody kolem celé stavby, jak terénem, tak drenážemi.

Je to celé souhrn opatření a každé z nich je důležité a pomáhá prodlužovat životnost tak staré stavby.