Imitace staré omítky na moderní fasádě

11. 10. 2017 Materiály štítky: , , 5 komentářů

Nedokonale zahlazená omítka s kulatými rohy nepatří minulosti. Tohoto úžasného povrchu lze dosáhnout i na moderních zateplovacích systémech. Technologie může být zajímavá hlavně pro rekonstrukce starých domů nebo při stavbě v historické zástavbě.

Vzhled staré nedokonalé zahlazené omítky má své kouzlo. Dobrá zpráva je, že tohoto povrchu lze docílit i na moderním zateplovacím systému. Málokdo by asi čekal, že pod takto vypadající rustikální omítkou – asi bychom spíše řekli, že je to na nějaké staré zděděné stěně – se nachází rovný podklad, který nám vytváří dřevovláknitá deska.

Skladba stěny: na staré zdi z cihel a různých zbytků je zateplení z lněné izolace a pak dřevovláknitá deska.

Vidíme, že i při tomto systému můžeme dosáhnout dobrého výsledku. U moderních staveb to asi nebude moc aktuální, ale určitě to bude zajímavé u rekonstrukce staré chalupy nebo v historické zástavbě. Mnohem lépe pak vypadají kulaté rohy a nedokonale vyhlazená omítka, než dnešní moderní styl, kdy máme všude přesné a rovné rohy, hladkou omítku nebo nějakou pravidelnou zrnitost.

Ve spoustě případů vypadá takovéto řešení mnohem lépe. U satelitů by to asi budilo trochu rozruch, ale na vesnici nebo v nějakých starších zástavbách určitě dává smysl.