Imitace staré omítky na moderní fasádě

11. 10. 2017 Materiály štítky: , , 5 komentářů

Nedokonale zahlazená omítka s kulatými rohy nepatří minulosti. Tohoto úžasného povrchu lze dosáhnout i na moderních zateplovacích systémech. Technologie může být zajímavá hlavně pro rekonstrukce starých domů nebo při stavbě v historické zástavbě.

Vzhled staré nedokonalé zahlazené omítky má své kouzlo. Dobrá zpráva je, že tohoto povrchu lze docílit i na moderním zateplovacím systému. Málokdo by asi čekal, že pod takto vypadající rustikální omítkou – asi bychom spíše řekli, že je to na nějaké staré zděděné stěně – se nachází rovný podklad, který nám vytváří dřevovláknitá deska.

Skladba stěny: na staré zdi z cihel a různých zbytků je zateplení z lněné izolace a pak dřevovláknitá deska.

Vidíme, že i při tomto systému můžeme dosáhnout dobrého výsledku. U moderních staveb to asi nebude moc aktuální, ale určitě to bude zajímavé u rekonstrukce staré chalupy nebo v historické zástavbě. Mnohem lépe pak vypadají kulaté rohy a nedokonale vyhlazená omítka, než dnešní moderní styl, kdy máme všude přesné a rovné rohy, hladkou omítku nebo nějakou pravidelnou zrnitost.

Ve spoustě případů vypadá takovéto řešení mnohem lépe. U satelitů by to asi budilo trochu rozruch, ale na vesnici nebo v nějakých starších zástavbách určitě dává smysl.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Pavel napsal:

  Dobrý den, mohl bych se zeptat, jaký typ vápenné omítky je na domě použit? Čeká mě podobná skladba na našem budoucím domě a rád bych věděl, jaká směs na dřevovláknité desce drží – zda pytlovaná prefabrikovaná směs nebo klasická vápenná omítka (vápno + písek), případně na jaký podklad.
  Děkuji, přírodním materiálům zdar (ikdyž vždy to bohužel z různých důvodů nejde)

 2. Jirka napsal:

  Dobrý den,
  připojuji se k Pavlovi s dotazem, jsem v podobné situaci a rozhoduji se, jakou omítku použít.
  Díky!

 3. Přírodní bydlení napsal:

  Na dřevovláknité desce je omítkový systém k tomu určený. Finální úprava je pak vápenný nátěr.

 4. Michal napsal:

  A ten systém je jaký? asi nějaký speciální, s malým difuzním odporem?

 5. Přírodní bydlení napsal:

  Přesně tak, difuzní odpor musí být nízký. U klasických omítek má každý výrobce nějaký difuzně otevřený systém pro dřevovláknitou desku.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.