Nejnebezpečnější práce při stavbě srubu

10. 4. 2015 Sruby štítky: , , , 2 komentáře

Víte jaké jsou nejnebezpečnější práce při stavbě srubu? Možná to někoho překvapí, ale je to broušení stěn úhlovou bruskou.

Broušení jako nejnáročnější práce při stavbě srubu – možná to někoho překvapí, ale je tomu opravdu tak. Obzvláště když je to práce, která probíhá někdy později na pozemku, kde stojí hrubá stavba pod krytinou. Přichází čas, kdy je potřeba upravit interiérové stěny.

Takto by to vypadalo, kdyby se nechala kulatina pouze odkorněná. Vzhledem k tomu, že nároky na interiéry a povrchy jsou dnes vyšší, tak dochází k tomu, že se povrch v interiéru ještě brousí. Děláme to většinou dvakrát: poprvé se větší zrnitostí odstraní hlavní nerovnosti a napodruhé se to dobrušuje hodně najemno, aby byl povrch lehce utiratelný

Když povrch ošetříme nějakým světlým přírodním olejem, taky nám docela dlouho dřevo zůstane světlé. Možná by někoho zajímalo, jak je to s utíráním prachu ve srubu. Časem se tam nějaký objeví, ale z praxe je to utírání prachu v časovém období nějakých 2 let. Samozřejmě záleží hodně na tom, jakým způsobem využíváme prostor a jaké máme vytápění. Pokud někdo topí dřevem, tak prašnost může být větší. Záleží na všech těchto aspektech, ale určitě to není tak, že by tady bylo potřeba utírat prach každý druhý den.

Také v klasickém domě se musíme o povrch stěn nějak starat – buď po několika letech malujeme nebo provedeme nějakou údržbu dřeva. Tady odpadá nějaké časté malování nebo natírání, ale může být nějaká údržba prachu na oblinách.

Ještě abych se vrátil k začátku, proč je ta práce tak obtížná. Je to vzhledem k charakteru samotné činnosti. Používáme úhlovou brusku na kov, kde místo řezného kotouče dáme plastovou podložku, kde se uchycuje pomocí matice smirkový papír. Pokud má být broušením nějak účinné, tak k tomu potřebujeme kvalitní nářadí. Vzniká nám nebezpečí, že rotující kotouč, pokud se dotkne v nějakém úlu kolmo dřeva, dokáže tím brusku vystřelit z ruky a každý si dokáže představit, co to s člověkem udělá, když ho to někde trefí. Riziko je tady hodně velké a je to daleko nejvíc nebezpečná práce na srubu. Zdaleka není nebezpečná motorová pila nebo jiné nářadí jako právě tady to broušení.

Další věcí je obrovská prašnost při broušení – pokud člověk nepoužije brýle nebo nějaké ochranné pomůcky, tak má okamžitě oči plné prachu. A pokud použije brýle, tak máloco funguje, aby se povrch brýlí uvnitř nemlžil, takže pak na to člověk pořádně nevidí. Celkově je tato práce hodně nepříjemná. Z tohoto důvodu může být tato práce hodně nebezpečná a riziková, což se buď projeví, pokud si to budeme dělat sami nebo, pokud na to najmeme firmu, tak to poznáme v ceně. Tedy v nějaké finanční náročnosti práce. To je aspekt, který někdy překvapí a je potřeba s tím počítat.