Strom u domu jako nejlevnější klimatizace

17. 5. 2018 Ekologie štítky: ,

Vzrostlý strom o průměru koruny 10m dokáže vytvořit chlazení jako 4 klimatizační jednotky o celkovém výkonu 22,4 kW. Více v rozhovoru s ekologickým fyziologem Václavem Krpešem.

Ideální přírodní klimatizace – o funkci velkých stromů u starých chalup jsme se již zmiňovali. Abychom se na to mohli podívat trošku hlouběji, zeptám se Václava Krpeše, který je ekologický fyziolog, zabývá se ekologií lesa a vyučuje na Ostravské univerzitě. Mohl byste nám přiblížit, jak to ve stromech funguje?
Strom je úžasná klimatizační jednotka, protože je neustále vystaven vnějším vlivům teplot v horkém létě. Strom nikam nemůže odejít, nemůže dát nad sebe slunečník, aby se ochladil, ale řeší to tak, že se ochlazuje, odborně tomu říkáme, že disipuje, odvádí ze svého těla teplo. A to pomocí podzemní vody, pro kterou si dosáhne. Tím si chladí celé svoje tělo. Skupenské teplo se přemění v listu a odchází do atmosféry, do toho silně výparného prostředí.

My to vlastně všichni známe, když jsme tady ve městě na nějaké dlažbě na slunci, v triku, tak tady prostě nevydržíme stát, jen v plavkách a bez vody. Stromy si musí zdroj vody najít, musí ho přijímat a odvádět přes celé tělo, aniž by měli nějakou výkonnou pumpu, předat ho do atmosféry a tím se ochladit. My, když se postavíme pod strom, tak cítíme ten příjemný chládek. Jak je nám najednou v tom horku dobře. U dospělého stromů na průměr koruny 10 m jsme vypočítali, že takové ochlazení by musely udělat čtyři klimatizační jednotky. Jedna má výkon 5,6 kW. Takže docela dost ušetříme.

Takže je to ta nejlevnější klimatizace, která může být. Mám takovou tu idylu, kdy můj děda sedí pod hrušní, já jsem jezdil na kole po dvorku. Ten strom tam patří a má tam svoje opodstatnění.

Další úžasná myšlenka je difúzní záření, které prochází přes celou korunu a listy. Je to velmi příjemné difúzní světlo.

Myslím, že když se to takto podá v praxi, celá řada lidí si tenhle benefit stromu uvědomí. Spousta lidí při stavbě domu tyhle věci neřeší anebo si je ani neuvědomí A doufejme, že toto video pomůže začlenit strom u domů do jejich přemýšlení. Dá se to určitě řešit i při zástavbách typu satelit ale jde hlavně o to prvotní plánování.