Jaké je nejlepší vytápění v rodinném domě
Na trhu je dnes celá řada různých způsobů vytápění rodinných domů. Tepelná čerpadla, elektrické systémy, kotle na tuhá paliva s teplovodními výměníky apod. Který systém zvolit? Domníváme se, že i zde platí, že v jednoduchosti je síla.
Volba způsobu vytápění v rodinném domě se stává čím dál větším dilematem. Dnes máme na výběr spoustu možností a různých stavebních systémů, ze kterých se dá stavět. Myslím si ale, že i tady platí v jednoduchosti je síla. Můžeme si to ukázat třeba na tomto jednoduchém případě. Berte to prosím jenom jako všeobecnou ukázku nebo princip.
Máme tady jednoduchý sporák na dřevo, který vytápí celý dům. Je trochu výkonově poddimenzovaný – má 6 kW a tento dům by podle výpočtu asi potřeboval něco výkonnějšího. Díky tomu se ve sporáku také více topí. Není v něm žádný teplovodní výměník a je proto připravený na to, aby se na něm celý den mohlo vařit.
Proč to ale zmiňuji? Pořizovací cena tohoto sporáku je nějakých 40 000 Kč. To jsou kromě komínu veškeré náklady na tento systém vytápění. Takže veškeré náklady jsou jednoprůchodový komín a toto topeniště. Tím vytápíme celý rodinný dům. Navíc v průběhu zimy šetříme energii při vaření.
Mohli bychom se dále bavit o výkonu topeniště, ale je zřejmé, že ty náklady jsou téměř minimální. Nemáme tady žádné rozvody, není tu žádné další médium, kterému teplo předáváme, a systém je velice jednoduchý. To co tam hodím, to spálím a to je všechno. Nejsme závislí na elektrice a ničem dalším.
Někdo může argumentovat složitostí přípravy dřeva, ale dá se na to podívat tak, že nás to udržuje v dobré kondici. Někdo může namítnout, že staví dům na dobu, kdy mu bude 60 nebo bude v důchodu. Na druhou stranu není vůbec jisté, že se tam vůbec dostaneme. Stavět něco, co budu využívat za 30-40 let nedává vůbec smysl. Věci se mohou natolik změnit, věci mají svou životnost a daleko větší smysl dává řešit dům s výhledem na 10 až 20 let.
Navíc pokud víme, že jsme schopní jít do toho lesa nebo si dřevo nějakým způsobem zpracovat, tak je to nejlepší řešení. Tohle bych babral pořád jako příklad nějakého obecného principu. Samozřejmě můžeme být v lokalitě, kde je dřevo méně dostupné. V moderním stavitelství a ve městech se začne čím dál více projevovat výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a z tohoto pohledu bude v budoucnosti možná dávat větší smysl topit elektřinou.
Dává smysl dobře zaizolovat celou stavbu a prvotní investice se nám velmi rychle vrátí v nákladech na vytápění. Když tam pak budeme mít jenom nějaké jednoduché elektrické topidlo a vyhneme se nějakým složitým systémům, budeme sice stále závislí na elektrice, ale systém bude stále velice jednoduchý. V domě, kde jsme investovali do izolace na začátku, bude spotřeba naprosto minimální a pak už bude skoro zanedbatelné čím topíme.
Můžeme se na to podívat i z druhé strany. Postavíme dům co nejlevněji, zateplíme ho jakžtakž a pořídíme do něj tepelná čerpadla a další různé systémy kvůli komfortu apod. Najednou zjistíme, že máme systém za 500 000 Kč. Náklady sice stlačíme ale celkově to nemusí dávat zas až takový smysl (zejména kvůli poruchovosti, obslužnosti).
Takže nemusí to být zrovna sporák na dřevo, nemusí to být elektrotopidlo, ale spíše jde o princip a zamyšlení se nad tím, jak dobře stavbu zateplíme, kolik do toho na investujeme a porovnáme to s náklady na samotný topný systém.
jak vy mate zatepleny dům, my mame chatu predelanou k bydleni a letos chcem vice zateplit, steny vatou patnact cisel plus palubky a strecha vata dvacet cisel plus isover flora a zelena strecha osazeni rostlinkama.. co myslite, bude to stacit
Od pasu nestřílíme :-) Bez bližšího seznámení s konstrukcí prostě nejde radit. Doporučujeme kvalitní návrh a přípravu.