Proč se někdy nepodaří postavit dům ze slámy

31. 7. 2016 Dřevostavby štítky:

Stavět dům ze slámy dává smysl v okamžiku, kdy chcete použít místní materiál a stavět svépomocí. I tak se ale může objevit jeden velký problém, totiž získání slaměných balíků.

Tento dům za námi měl být původně ze slámy, ale nakonec je všechno úplně jinak. Je zatím několik let příprav a plánování, které se postupně spontánně vyvíjely. Majitel chtěl stavět už před 3 lety, ale realita byla jiná. Protáhl se projekt, stavební řízení a také se zkomplikovala příprava materiálu, který byl pro tuto stavbu zásadní – sláma.

Majitel se snažil tento materiál připravit lokálně a měl nakonec vše domluveno s místními zemědělci. První rok do toho promluvila nepřízeň počasí – do konce sezony se nepodařilo nabalíkovat slámu. Další rok už místní zemědělci nebyli ochotní do toho jít. Nakonec chtěl mít už majitel jistotu, že ten dům bude stát, takže upustil od slámy a použil foukanou celulózu. V té době také majitel upustil od svépomocného stavění.

Takže tento dům je nakonec uprostřed foukaná celulóza, zevnitř hliněné omítky a zvenku difúzně otevřený systém. Vizuálně je stavba skvělé zapasována do tohoto areálu starého mlýna.

To nejdůležitější, co by zde mělo zaznít, je problematické získávání slámy. Její použití dává smysl v okamžiku, kdy to chceme dělat lokálně a svépomoci. V Přírodním stavitelství zabírají slaměné domy i tak velkou část.