Vnější nátěry dřevostaveb

30. 10. 2013 Dřevostavby, Zdraví štítky: , , , ,

Čím natírat dřevostavby? Syntetické lazury, přírodní oleje nebo nenatírat vůbec? Podívejte se na naše praktické zkušenosti s (ne)natíráním, které jsme shrnuli v našem posledním videu.

Nátěry dřevostaveb je téma, které je velmi aktuální. V podstatě se nám nabízejí dvě hlavní možnosti: natírat a nenatírat.

Pokud zvolíme variantu nenatírat, tak si určitě zjednodušíme život a nemáme co řešit. Samozřejmě za podmínek, že máme dostatečné přesahy střechy dobře vyřešené napojení základů a stěn a klimatické podmínky, které jsou pro každé místo specifické, jsou nám nakloněny.

Pokud se rozhodneme natírat, máme 3 základní možnosti: tenkovrstvá lazura, silnovrstvá lazura nebo přírodní nátěry na bázi přírodních olejů a vosků.

Tento srub je natřen směsicí přírodních olejů a přírodního pigmentu. Nátěr je zde 3 roky a za tu dobu můžeme říci, že tento nátěr není horší ochrana než syntetické barvy.

Na dalším záběru vidíme srub natřený syntetickou lazurou a na 1. pohled ani rozdíl nevidíme. Ale výhody a nevýhody jsou jasné: u přírodních olejů je menší zdravotní nezávadnost, rozdíl je také ve využití vstupních surovin. U přírodních nátěrů je vyšší pořizovací cena než u těch syntetických, ale není to nijak drastické.

Na dalším záběru vidíme srub, který je bez nátěru 7 let. Srub má dostatečné přesahy střechy a vidíme, že dřevo nijak extrémně nesešedlo. Jde o východní stranu, není zde tedy ani mnoho slunce a ani vody. Dřevo má tmavší hnědou barvu. Díky tomuto řešení, zde není žádný problém s plísní nebo hmyzem. Dřevo je výběrové a dřevokazný hmyz se sem s materiálem nedovezl. Pokud se s tím dnes někde setkáváme, tak je to tím, že se hmyz dovezl se stavebním dřevem. A plísně jsou jednoznačně známkou vlhkosti.

Takže toto jsou možnosti, se kterými se nejčastěji setkáváme, a možná časem přibudou nějaké další, budeme to dokumentovat.