Napojení hliněné omítky na dřevěnou stěnu

13. 6. 2014 Interiéry, Sruby štítky: , , ,

Je možné napojení hliněné omítky na srubové stěny tak, aby se neobjevily v hlíně praskliny? Určitě ano, je jen potřeba zvolit správnou technologii.

Je možné napojení hliněné omítky na dřevěnou stěnu, která se hýbe? Tady máme ukázku, že to možné je. Tato srubová stěna je tady již nějakých 8-9 let. Poté, co došlo k sesednutí a vyschnutí těchto klád, byla před 2 lety aplikována tato stěna s hliněnou omítkou.

Na tomto detailu můžeme vidět, že i po 2 letech nedošlo k žádnému popraskání či tvarovým změnám dřeva. Detail zůstává pořád tak, jak byl dokončen. Samozřejmě každá situace může být specifická a není dobré mít nějaká přehnaná očekávání. Pokud se ale ty procesy a technologie správně načasují, tak můžeme někdy kombinovat i takové zdánlivě neslučitelné materiály nebo technologie.

Je dobré vědět že i hlína je materiál, který pracuje, a který částečně mění svůj objem. Takže jsou tu potom nějaké detaily a triky, které nám pomáhají, abychom to mohli takto řešit a aby to řešení bylo dlouhodobé. Jeden z tipů: není dobré, aby se větší plocha hlíny dotýkala dřeva. Dělá se to tak, že se hlína jakoby zaoblí, aby styčná plocha byla hodně malá. Kdyby styčná plocha byla velká, a za předpokladu, hlína na dřevě drží lépe, než mezi sebou, mohla by nám vzniknou nějaká prasklina od toho dřeva. Tyto technologické postupy nám pomáhají si s tím poradit.

Nemusíme se tedy takovýchto spojení úplně obávat. Samozřejmě to záleží na informovanosti a sdílení zkušenosti řemeslníků a lidí, kteří se zabývají těmito materiály.