Náhrada OSB desky v přírodní sendvičové stavbě

23. 10. 2018 Dřevostavby, Materiály štítky: , 5 komentářů

OSB desce se lze v přírodním stavitelství jednoduše vyhnout. Podívejte se na ukázku konkrétního řešení, kde jsme místo OSB desek použili diagonálně pokládané stavební desky s papírovou parobrzdou.

Asi nejběžnějším typem opláštění konstrukčního systému typu sendvič (two by four) je OSB deska. To se nám ale v přírodním stavitelství moc nehodí. Je to díky velkému poměru lepidel a energetické náročnosti výroby OSB desek. Proto přicházejí na řadu i jiné prověřené varianty, kdy pro opláštění a zavětrování konstrukce sloužily stavební desky, které byly nabíjeny diagonálně.

Už se tomu krátce věnujeme v jednom videu. Tady máme záběry z jedné stavby, kde můžeme vidět celé opláštění stěn. Za mnou můžeme vidět finální plochu, kde jsou hliněné omítky a vápenný nátěr. Málokdo by jsi asi tipnul, že zatím je dřevěná sendvičová konstrukce.

Náhrada za OSB desku

Desky jsou zde ze statických důvodů. Pokud bychom nechali jenom jednoduchou rámovou konstrukci, tak nám dům spadne jako domeček z karet. OSB deska nebo diagonální desky nám slouží jako zavětrování a celkově nám stužují stavbu. Dneska už máme na výběr z více materiálů, které můžou plnit tuto funkci a budou bližší přírodnímu stavitelství. Toto je varianta opláštění z interiéru, kde jsme na dřevěné desky dali papírovou parobrzdu. Dále pak byla nějaká předstěna s hliněnou omítkou. Zvenku může být opláštění z dřevovláknité desky, která je plně difuzně otevřená. Od určité tloušťky může deska plnit také statickou roli. Je tady více variant a můžeme se OSB desce jednoduše vyhnout.

Je to řešení, které je pořád dost nestandardní a málo používané. Narážíme na to u lidí, kteří se snaží stavět ohleduplnějším způsobem nebo mají blíže k přírodnímu stavitelství. Možnosti tu jsou. Je to o kompromisech a záleží na parametrech stavby, na použitých izolacích a dalších aspektech. Tady si chceme jenom ukázat, jak to vypadá, a že to je plně využitelná, plnohodnotná varianta.

 

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Marti napsal:

  Dobrý den, co si mám představit pod pojmem stavební desky? Dle fotografie to vypadá na prkna. Mohu informace, ohledně používaných materiálů. Děkuji

 2. Přírodní bydlení napsal:

  Někdy se také nazývají coulky, prkno tl. 25 mm. Relativně levný materiál určený pro tesařské práce.

 3. peta napsal:

  dobry den,presne o takovouhle variantu ramoveho domu mam zajem,ale nenasla jsem nikoho kdo mi mi nakreslil projektovou dokumentaci pro rekonstrukci .. můžete mi nekoho poradit nebo doporucit-?chceme stavet prirodne a levne,pokud možno recyklovat nejake materiály a stavet svepomoci.

 4. Dobrý den,

  líbí se mi využití dřevovláknité desky pro zavětrování. Máte s tímto zkušenost? V jaké tloušťce už deska může sloužit statickému ztužení? Ptám se v kontextu malé jednopodlažní dřevostavby (12x6m). Díky za odpověď a vaše videa. S pozdravem. Tomáš Klapka, ateliér tečka

 5. Přírodní bydlení napsal:

  Je to opravdu specifické. Spíše to nevychází, ale u malé stavby by mohlo. Je třeba to staticky posoudit.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.