Nadkrokevní izolace

17. 7. 2013 Izolace, Střechy štítky: , , ,

Zateplení střechy nad krovem zvětšuje prostor v interiéru, přidává na originalitě a navyšuje estetický zážitek. Nevýhodou pak může být větší pracnost, spotřeba materiálu, a tedy i navýšení ceny.

Na tomto záběru vidíme pohledový kulatý krov. Je to díky tomu, že se jedná o systém nadkrokevní izolace a jsme v rodinném domě. Co to je nadkrokevní izolace? Jde to systém a alternativu ke klasickému zateplení střechy, kdy izolaci klademe nad krov. A tedy nad pohledovou vrstvu, kterou vidíme z interiéru.

Na tomto záběru vidíme takové přírodnější provedení pohledového krovu, který je tvořen z minimálně opracovaných kmenů (pouze oloupaných a broušených), které jsou zaklopeny prkny s původním zabroušeným okrajem.

Na tomto záběru je také vidět kulatá hřebenová vaznice, co je jedno z možných provedení podkroví. U normálního systému, kde je izolace mezi krokvemi, žádnou takovou konstrukci neuvidíme. Konstrukce může být samozřejmě provedena z hranolů, kdy klasický krov pohledově upravíme hoblováním nebo broušením, a dále se postupuje stejně jako v tomto případě.

Na tomto videu jsou také záběry z montáže, kde chystáme a montujeme tuto pohledovou část. Je tam vidět, jak usazujeme tyto kulaté krovy a chystáme je na orýsování sedel, aby v horní části vznikla rovina, na kterou poté můžeme montovat další vrstvy. Skladba nad pohledovou částí může být různá, což se budeme snažit také zachytit. Na dalším videu si ukážeme tu část, která pak není vidět — to je ta samotná nadkrokevní izolace. Takže tady se momentálně díváme na výsledek, který je pohledový, a který by normálně nešel vůbec vidět.

Jaképak jsou výhody a nevýhody takovéhoto systému? Výhodou může být určitě estetický zážitek nebo nějaké originální řešení interiéru, a také svým způsobem zvětšení prostoru. Nevýhody pak souvisí s větší pracností a větším množstvím použitého materiálu, takže je to hlavně navýšení ceny. Takže záleží na každém, jestli mu to stojí za to.