Nadkrokevní izolace u slaměného domu.

20. 7. 2017 Izolace, Střechy štítky: , , 1 komentář

Největší slabinou nadkrokevní izolace u slaměného domu mohou být tepelné mosty dřevěných prvků, které procházejí zevnitř ven. Je proto potřeba myslet na detaily. Podívejte se, jak jsme to vyřešili my.

Nacházíme se na stavbě že slaměných balíků, kde nosnou část tvoří dřevěný skelet. Střešní plášť je tvořený kulatým přiznaným krovem, nad tím je pohledový záklop z nehraněných desek a nad tím je 40 cm lněné izolace. Tuto variantu jsme ještě neměli možnost si někde ukázat.

Jde tady o kombinaci slámy s nějakým dalším přírodním materiálem ve střešním plášti. Pokud nemáme stavbu naddimenzovanou anebo nechceme slámu ve střeše, tak můžeme použít nějaký jiný přírodní materiál.

Vzhledem k velmi dobrými tepelně izolační parametrům této stavby je dobré zaměřit pozornost i na další konstrukční prvky této stavby, a co nejvíce eliminovat tepelné mosty. Často jsou to nějaké průchozí konstrukční prvky. Často jsou to krokve, které procházejí z interiéru směrem ven a pokud je to v nějakých větších dřevěných profilech a nejsou to třeba nějaké lepené KVH profily, je dost obtížné, minimálně po dobu kdy dřevo vysychá, udržet vzduchotěsnost nebo tepelné parametry toho domu.

Dřevo nám sesychá a i když to na začátku uděláme precizně kolem trámů, tak tam mohou vznikat nějaké nedokonalosti. To samé u průchozích pozednic nebo různých průvlaků, hřebenových vaznic nebo u všech dřevěných prvků, které můžu procházet zevnitř ven. U takových staveb je dobré tyto věci eliminovat a snažili jsme se o to i zde. Můžeme to vidět i zde, kde pohledový krov končí v izolaci zateplené stěny, stejně tak pozednice, která končí v této slámě. Tedy tento prvek není průchozí směrem ven.

Zbývají už jen věci, které nejdou úplně ovlivnit a to jsou třeba dřevěné rámy oken nebo jiné prvky, které mohou souviset s tím, jak si přejeme, aby stavba vypadala nebo tam mohou být ještě nějaké jiné priority. Je pak škoda, když takovou stavbu zateplíme a máme ji vyřešenou od základu až po střechu a necháme tam nějaké prvky, které jsou vyloženou slabinu.

Koncepce slaměných domů je výborná pro svépomocné stavění a vyloženě k tomu vybízí . Ale i tady je potřeba některé detaily provádět precizně a je důležité chápat funkci každé vrstvy v konstrukci. Proč tam máme hliněnou omítku, proč tam jsou parotěsné vrstvy, proč má být někde dům vzduchotěsný apod. Tohle bude asi výzva u každé stavby a u balíků obzvlášť, protože lidé využívají tento systém ke svépomocné realizaci a je potřeba věnovat pozornost i těmto detailům.