Mokré procesy v dřevostavbě: jak ovlivňují rychlost a kvalitu výstavby?

9. 10. 2024 Dřevostavby, Materiály štítky: ,

Mokré procesy zpomalují výstavbu dřevostaveb. Ve videu ukazujeme, jak je minimalizovat pro rychlejší a kvalitnější stavbu a správný postup při instalaci dřevěných podlah a obkladů. Rozebíráme také výhody suchých procesů a další klíčové technologické postupy.

Mokré procesy jsou to, co nejvíce zpomaluje rychlost výstavby u dřevostaveb. Pokud dokážeme eliminovat co nejvíce mokrých procesů, může být výstavba opravdu rychlá a lze stavět v každém ročním období.

Zde jsme u pasivní dřevostavby na zemních vrutech. Toto okno je v podstatě součástí interiéru s podlahou. Tloušťka stěny je daná tím, že skladba zateplení odpovídá pasivnímu standardu.

V tomto případě se podařilo mokré procesy výrazně eliminovat. Takové skladby je možné použít i ve zděných domech, ale tam je celkově více mokrých procesů, což nemusí mít stejný efekt. U dřevostaveb je mokrých procesů obecně méně – většinou jde o lité podlahy, omítky nebo lepení dlažeb a obkladů v koupelnách, což může stavbu zpomalit. Mnoho z těchto věcí lze ale eliminovat.

Nemusí to být nutně priorita, a je ideální si na stavbu udělat čas a neuspěchat ji. Zároveň je však třeba myslet na technologické procesy. Často jsou v dřevostavbách dřevěné obklady nebo podlahy, které vyžadují pečlivou koordinaci. Dřevěné prvky, jako jsou podlahy a stropy, nemají rády velké výkyvy vlhkosti.

Abychom byli spokojeni v každodenním bydlení, je důležité minimalizovat výkyvy vlhkosti, protože čím menší tyto výkyvy budou, tím méně bude dřevo „pracovat“. To znamená, že se nebudou objevovat mezery v podlaze nebo se podlaha nezačne boulit. Kritická fáze nastává při dokončování stavby. Pokud se dřevěný obklad instaluje před litím podlahy, může dojít k problémům, protože zvýšená vlhkost může způsobit bobtnání dřeva. I když použijeme impregnační nátěry, dřevo může nabobtnat a zvlnit se.

U podlah je situace podobná. I když podlahu namontujeme těsně po lití, když vše vyschne a vlhkost klesne, zejména během zimy, je pravděpodobné, že se podlaha začne rozesedat. Žádná firma, pokud to výslovně negarantuje, vám tento proces negarantuje jako reklamovatelný.

Existují však možnosti, jak tomu předejít, například použitím suchých procesů. Systémové desky s podlahovým vytápěním jsou jednou z možností. Jde o systém, kde jsou elektrické rohože nebo kabely uloženy v deskách, na které se instaluje například sádrovláknitá deska. Realizace je jednoduchá a rychlá, odpadá čekání na technologické pauzy nebo dopravu míchačky betonu na stavbu.

Toto řešení nemusí být zásadní rozhodovací faktor pro celý dům, ale je jedním z mnoha dílků stavební skládačky. Můžeme ho využít jak u staveb na zemních vrutech, tak na betonových základech. To, že je stavba na vrutech, neznamená, že tam nemůže být lité podlahy – vše lze nadimenzovat.

Při stavbě je třeba myslet na to, jakou chceme mít finální podlahu. Pokud zvolíme masivní dřevo, podlahové vytápění pod ním není vhodné. Skladba podlahy musí být jiná než u jiných typů podlah. O tom se ale budeme bavit podrobněji v jiných videích. Nicméně je důležité zvážit všechny možnosti už na začátku.

Závěrem bych se vrátil k tomu, co jsem řekl na začátku – základem je udělat si na stavbu čas.

Konec.