Modřínové okno natřené přírodním olejem

18. 1. 2015 Doplňky, Dřevostavby štítky: , , , 3 komentáře

Masivní modřínové okno natřené přírodním olejem sice vyžaduje pravidelnější údržbu i seřizování kování, avšak z dlouhodobého hlediska budou případné opravy jednodušší.

Tak takhle vypadá modřínové okno natřené přírodním olejem. Jedná se o alternativní povrchovou úpravu, kterou nabízí jen málo výrobců. Pokud máme nějakou přírodní stavbu, tak okno může být důležitý detail, jak estetický, tak i pokud jde o použití nátěru.

Je dobré vědět, že olej dřevo všeobecně málo uzavírá a dřevo pak zůstává prodyšnější, takže i ten materiál potom více pracuje. My máme tuto zkušenost hlavně s dveřmi, protože nejsme výrobci oken a s takovýmito okny nemáme nikde dlouhodobou zkušenost, ale předpokládám, že to bude fungovat podobně.

Souvisí to se seřízením kování nebo, pokud máme dveře udělané hodně přesně, tak mohou začít někde drhnout nebo naopak, když jsou tam ty mezery velké, může nám dveřmi nebo okny táhnout. Záleží potom na poměru těsnění a vůlí, které máme v tom konstrukčním řešení.

Pokud jde o údržbu, bude potřeba ji v tomto případě dělat pravidelněji, ale to jednotlivé natírání nebo spravování bude zase jednodušší, než u těch klasických povrchových úprav, kde se jedná o hloubkové impregnace a odolnější vrstvy. Tam se nám to projeví v nějakém dlouhodobějším horizontu, kdy oprava poškozeného nebo sešlého laku bude daleko náročnější, než oprava olejovaného povrchu.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Martin napsal:

  Dobrý den,
  můžu poprosit o informaci, jakým olejem konkrétně to bylo natřeno a jak to vypadá nyní po 2 letech?
  Natřel jsem totiž modřínová okna a dveře pro náš slamák čistě přírodním tungovým olejem z Cesty dřeva s malou příměsí dřevního téru a po dvou letech venku to vypadá tristně. Okna spíš naší vinou, protože jsme je neuchránili od hliněného šprycu, nicméně sluncem namáhanější plochy by už byly stejně potřeba natírat znovu. Dveře jsme montovali až loni v listopadu a když se poprvé orosily, tak přímo pod kapkami začalo dřevo černat. Zdá se mi, že je to jiné začernání než běžnou hnilobou, protože to vypadá stejně jako černé fleky od ocelových hřebíků. Tipuju to na nějakou kyselou reakci tungového oleje, dřeva a železité špíny, které je po hrubých hliněných omítkách v domě všude dost :-)
  Takže jsem dveře rozebral a po odpolednách jsem se několik týdnů bavil jejich broušením :-) Teď jdu natírat 4x dražší, nicméně ověřenou olejovou lazurou Saicos (podle prodejce i bezpečnostního listu skoro stejné jako Osmo, jen o něco levnější).
  Díky za reakci a Vaše milá a užitečná videa!

 2. Přírodní bydlení napsal:

  Jedná se okna od výrobce natřená olejem Osmo, po dvou letech vypadají hodně podobně a i na jiných zakázkách není problém. Důvod vašich problémů nedokážu posoudit. Směsi přírodních olejů používáme různé, i v kombinaci s tungovým, a podobný problém jsme zatím neměli. Jenom čirý tungový jsme zatím nepoužívali.

 3. Lukas napsal:

  Dobry den,muzu se prosim zeptat na vyrobce okna?

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.