Modřínové okno natřené přírodním olejem

18. 1. 2015 Doplňky, Dřevostavby štítky: , , , 3 komentáře

Masivní modřínové okno natřené přírodním olejem sice vyžaduje pravidelnější údržbu i seřizování kování, avšak z dlouhodobého hlediska budou případné opravy jednodušší.

Tak takhle vypadá modřínové okno natřené přírodním olejem. Jedná se o alternativní povrchovou úpravu, kterou nabízí jen málo výrobců. Pokud máme nějakou přírodní stavbu, tak okno může být důležitý detail, jak estetický, tak i pokud jde o použití nátěru.

Je dobré vědět, že olej dřevo všeobecně málo uzavírá a dřevo pak zůstává prodyšnější, takže i ten materiál potom více pracuje. My máme tuto zkušenost hlavně s dveřmi, protože nejsme výrobci oken a s takovýmito okny nemáme nikde dlouhodobou zkušenost, ale předpokládám, že to bude fungovat podobně.

Souvisí to se seřízením kování nebo, pokud máme dveře udělané hodně přesně, tak mohou začít někde drhnout nebo naopak, když jsou tam ty mezery velké, může nám dveřmi nebo okny táhnout. Záleží potom na poměru těsnění a vůlí, které máme v tom konstrukčním řešení.

Pokud jde o údržbu, bude potřeba ji v tomto případě dělat pravidelněji, ale to jednotlivé natírání nebo spravování bude zase jednodušší, než u těch klasických povrchových úprav, kde se jedná o hloubkové impregnace a odolnější vrstvy. Tam se nám to projeví v nějakém dlouhodobějším horizontu, kdy oprava poškozeného nebo sešlého laku bude daleko náročnější, než oprava olejovaného povrchu.