Modřínová fasáda s přírodní oblinou

13. 2. 2014 Dřevostavby štítky: , , ,

Fasáda, která dobře vypadá, je odolná a moc nestojí + pár praktických tipů ke kotvení.

Alternativou ke klasickým fasádním dřevěným profilům může být tato deska s neořezaným krajem, kde zůstává přírodní oblina. Může to mít jednu velkou výhodu – tato deska je na výrobu mnohem méně pracnější, než jakýkoliv jiný profil, protože to je prostě jenom prkno, které nám nařežou na pile, popř. na pojízdném katru. Takže pokud hledáme nějakou příjemnou a méně nákladnou variantu pro fasádu, tak můžeme nakoupit dřevo a nechat si ho nařezat takto na desky.

V podstatě ho nemusíme ani hoblovat, což by byla asi ta největší práce, což v tomto případě je. Samozřejmě to bude trochu více držet vodu, a pokud to budeme chtít natírat, tak je to docela velká nevýhoda. Pokud nám jde opravdu o jednoduchost a bezúdržbovost, tak není problém použít přímo prkna z pily. Obzvláště pokud se jedná o modřín, životnost tam určitě bude.

Výhodou také může být, že není potřeba použít suchá prkna. Tato prkna ležela pouze 2 měsíce po nařezání a poté následovala přímo montáž. Což je na nás častý dotaz nebo obava, zda to nevytáhne a nezlomí vruty. Toto je konkrétní případ, kde po 3-4 letech tu modřínová fasáda pořád je, nic nespadlo a nikde se to nějak hodně neodchlíplo. Neříkám, že se to nemůže stát, ale určitě je to malé množství, a deska se dá znovu přitáhnout. Může to být opravdu výhoda, že můžeme použít i skoro čerstvá prkna, která máme přímo po tom řezání. Určitě je dobré použít zimní dřevo.

Dnes už hodně používáme při kotvení nerezový materiál a to hlavně ze 2 důvodů: pozink nám časem začne hodně špinit, což se obvykle moc nelíbí; a později, klasický žlutý vrut od Číňanů, nebo i možná od jiných výrobců, prostě praskne. Zejména, když je tam nějaké větší pnutí. S tím se často potýkáme, pokud je to nějaký levný kotvící materiál, tak může prasknout. Když už ho použijeme, tak určitě nestačí 5 mm vrut, protože ten opravdu praská často. Takže použít aspoň 6 mm anebo tedy potom ten nerezový materiál, který je zase měkčí a daleko lépe se vyrovná s těmi změnami. Samozřejmě cena je pak několikanásobně vyšší oproti pozinku.

Takový malý tip tady může být, pokud chceme fasádu realizovat nízkonákladově, že tato fasáda byla udělána z pozinkovaných vrutů, ale to, že ten vrut asi někde praskl, nejde nikde poznat, protože kotvení je docela časté. Proti zabarvení je dobré vrut zapustit trochu více, pokud možno i bez předvrtání pro hlavičku, protože vrut nám tak skončí několik milimetrů pod dřevem a kolem něho se to dřevo jakoby zatáhne. Máme zkušenost, že i po několika letech tam barevná stopa po rezavění není. Nevypadá to pro někoho asi tak pěkně, jako když to máme všechno tip ťop, ale je to možná jenom takový tip, který můžeme použít.

Ještě za zmínku tady stojí tyto modřínové parapety, které jsou tu stejnou dobu jako fasáda a přesah není nějak velký. Je to jihovýchodní strana a parapet je pořád funkční, degradoval minimálně, jenom napohled, dřevo prostě nikde nenahnívá a vypadá to pěkně.

Je také dobré počítat s tím, že pokud použijeme takovéto široké desky, které vypadají hodně pěkně a můžou tomu dát takový mohutnější ráz, tak časem dojde k tomu, že se deska bude hýbat. Obzvláště u té šířky nám to udělá nějakou malou kolíbku, i když to máme často kotvené, takže tady z boku může vzniknout nějaká malá netěsnost. Obzvláště pokud to děláme z nějakého čerstvějšího dřeva. Pokud je někdo perfekcionista, tak to asi nebude nic pro něj. Bude to celkově trochu v divočejším charakteru, ale k těm přírodním stavbám, srubům a roubenkám se to určitě hodí.