Modřínová fasáda po 3 letech

1. 10. 2015 Dřevostavby, Materiály štítky: , , , ,

Jak vypadá modřínová fasáda po 3 letech od instalace?

Někde tady jsme stáli před 2 lety a říkali jsme si něco o této odvětrané modřínové fasádě.

Dnes se zkusíme podívat a zachytit, jak to vypadá po těch 2 letech. Znovu si tady ukážeme přesahy, řekneme si zase něco o světových stranách. Tato štítová strana je jihovýchodní a vidíme, že po 3,5 roce nejeví dřevo vůbec žádnou známku degradace, šednutí nebo patinování ve smyslu nějaké šedé barvy nebo stárnutí. Spíše nám celá ta plocha jde do červena nebo červenohněda.

 

Hodně podobně to vypadá i na jižní straně, která je zastíněná vzrostlými stromy, které brání slunečnímu svitu. Současně se sem na fasádu nedostává žádná voda díky velkému přesahu, který je zhruba 2 m a plní tak svou funkci. Zdá se, že ta modřínová fasáda asi vydrží navždy.

Trochu jiné to je na druhé štítové a západně orientované stěně, která už takový přesah nemá. Fouká odtud nejvíce vítr, svítí na to slunce a více se sem dostává déšť. Vidíme tady také, že dále pokračuje špinění kolem pozinkovaných vrutů. U stěn s přesahy žádný problém není. Pokud se někdo diví proč je kotvící materiál na fasádách tak drahý, a pokud nechce, aby to tak to vypadalo, tak mu nezbývá nic jiného než investovat do nerezových vrutů.

Nakonec se podíváme na poslední severní stranu. Opět veliký přesah jako na jižní straně. Vidíme, že až na nějaké stárnutí je ta modřínová fasáda naprosto v pořádku.

Vidíme že za relativně rátá období 3,5 roku je to zajímavá zpětná vazba. V konkrétní situaci tak vidíme, jak se nám modřínová fasáda pomalu mění.