Jednolitá svislá modřínová fasáda

26. 4. 2015 Dřevostavby, Materiály štítky: ,

Jak udělat fasádu z modřínu na moderní nízkoenergetické dřevostavbě tak, aby vypadala jednolitě?

Na první pohled jednolitá modřínová fasáda. Jedná se o prkno, které normálně klademe vodorovně a má takový profil, že dvě hrany jsou kosé pod úhlem kolem 20-30 °. Sklon nám při vodorovném kladení odvádí vodu. Tady jsme prkno dali vertikálně a vytváří nám to úplně jiný vizuální zážitek. Z jedné strany – z té, ze které se díváme nyní, ty mezery nejdou ani vidět a vytváří to spíše takovou jednolitou plochu. A naopak, když se na to podíváme z druhé strany, vidíme desky a mezery. Takže záleží na směru kladení prken, z které strany chceme, aby to vypadalo více jako jednolitá plocha, a ze které strany chceme přiznat, že je to z takovýchto prken.

Nemusíme se ani bát, že by takto došlo k nějakému většímu namáhání pronikáním vody do drážek, protože je tam pořád ta šikmina, která stěžuje průnik vody a také systém odvětrání, který si můžeme ukázat tady. Je udělán důmyslně tak, aby i ta podkladní lať, kterou bychom normálně dali přímo na stěnu, má pod sebou ještě další lať, takže tady všude nám může proudit vzduch.

Nejvíce namáhané místo může být tedy tato lať, ale vody se tam bude dostávat opravdu málo – mezery nejsou velké a je tam ta šikmina. Jenom ve chvíli, kdy nám hodně fouká vítr, se nám tam voda může natlačit, ale současně nám to může pěkně odvětrat.

Na záběru také vidíme dřevovláknitou desku, která nám vytváří záklop obvodové konstrukce a působí také jako pojistná hydroizolace. Na této nízkoenergetické moderní dřevostavbě si můžeme také ukázat, jak nám parádně spolu ladí modřínová fasáda a modřínový šindel na střeše.