Tradiční dřevěná fasáda na moderní stavbě

12. 8. 2016 Dřevostavby štítky: , , 1 komentář

Inspirativní dřevěná fasáda překrytá malými lištami odkazuje k tradičnímu stylu starých chalup. Jednou z nejdůležitějších věcí na této difúzně otevřené stavbě je, aby byla fasáda kvalitně odvětraná. Mezera nahoře a dole vytváří komínový efekt, který zajišťuje spolehlivé odvětrání.

Dřevěná fasáda na moderní dřevostavbě v tradičním stylu. Na různých stylech fasádních profilů, které jsme zde již měli, se může zdát, že jsme již téma vyčerpali. Není tomu tak a vidíme tady provedení, které odráží spíše nějaký tradiční způsob kladení prken. V Beskydech to můžeme vidět na mnoha starých chalupách, kde ty překrývací lišty bývaly ještě nějak zdobené. To by se ale k tomuto modernímu stylu asi moc nehodilo. Tady šlo spíše o jednoduchost a minimalismus.

Podobný styl můžeme vidět i zde na vedlejší stodole, kde jsou jen obyčejná prkna. Sice tu není překrývací lišta, což je také varianta, ale tady šlo o spojení moderního s tradičními prvky.

Důležitou součástí je opět odvětrání dřevěné fasády. Proč je to důležité? Difúzně otevřené stavby a jejich stěny umožňují prostup par a vlhkosti stěnou. Vzduchová mezera za dřevem nám umožňuje cirkulaci vzduchu a tím nám prodlužuje životnost fasády. Pokud tam vznikne nějaká vlhkost nebo se tam dostane, tak má dřevo možnost rychleji vyschnout. Možná už někdo viděl dřevěné fasády z palubek – často můžeme vidět, pokud je ta fasáda neodvětraná a je udělána špatně, že se ta prkna začnou křivit po krátké době a fasáda se trochu zvlní. Často je to známka toho, že to nemá jak odvětrávat.

Prkno jako materiál se samozřejmě bude vždy trochu hýbat, protože to není žádný plastový profil, ale mělo by to být zase v nějakých mezích. Mezi soklem a fasádou je mezera, kde to může nasávat vzduch. Nahoře pod střechou je také podobná mezera. Je důležité, aby mezera nahoře byla minimálně stejně velká nebo lépe větší než ta spodní, aby tam mohl vznikat nějaký komínový efekt.

Nahoře je přes mezeru lišta, protože to nebylo úplně podle estetických představ majitele. Ale ta mezera tam nahoře opravdu je. Možností jak to udělat je více a některé způsoby jsme si už ukazovali. V některých případech už jenom samotné prkno má kolem sebe vzduchovou mezeru. A tam je to proudění vzduchu kolem dřeva zajištěno jinak.