Co je měsíční dřevo
Stejně jako má měsíc vliv na příliv a odliv, má vliv i na vodu v rostlinách a stromech. Zimní těžba dřeva dle fáze měsíce je proto pro výslednou kvalitu dřeva velmi důležitá.
Co si představit pod termínem měsíční dřevo? Není to dřevo dovezené z měsíce ani vytěžené za svitu měsíčku. Tímto termínem označujeme dřevo, které bylo vytěženo za ideálních podmínek. Tedy tak, aby to dřevo co nejvíce vydrželo, aby bylo odolné a mělo co nejlepší vlastnosti. Není jedno jestli dřevo vytěžíme v létě, na podzim, v zimě nebo na jaře, a jakým způsobem ho vytěžíme. Toto jsou věci, se kterými pracovali spíše naši předkové.
Dnešní doba je trochu jiná a spíše to směřuje k tomu mít všechno co nejlevnější a nejrychlejší. Pomáháme si často moderní cestou, která zahrnuje využití chemie. Neplatí to samozřejmě jenom pro dřevo, ale i pro jídlo, zemědělství a všude možně. Dřevo ošetříme různými nátěry proti hmyzu, proti degradaci a hnilobě a úplně se vytratil nějaký přírodní způsob, jak s tím pracovat. Spíše to souvisí s tou moderní dobou, ale o tom bych se rád zmínil na dalším videu, kde se budu věnovat naší zkušenosti, jak to měsíční dřevo získat.
Ideální doba pro těžbu měsíčního dřeva je v zimě kolem novoluní. Pokud jde o způsob těžby, je ideální dřevo pokácet korunou dolů po svahu. Je to proto, aby veškerá voda nebo míza, která ještě zůstala v dřevě, vytekla. A to i přesto že je to v zimě, kdy je období vegetačního klidu a voda i míza je stáhnutá ze stromu v kořenovém systému. Pokud je ve vytěženém dřevě méně vody, tak méně praská, méně sesychá a má obecně daleko lepší vlastnosti. To věděli naši předkové a my už to dnes moc nevíme.
V poslední době to zpropagoval člověk, který pochází z Alp a jmenuje se Erwin Thoma. Lidi, které to zajímá, o tom slyšeli hlavně z jeho knihy, kde popisuje své zkušenosti, kdy on sám na to postupně přicházel. Dneska má velkou firmu na výrobu masivních panelů, kde se nepoužívá žádné lepidlo a je to právě z měsíčního dřeva. Rádi proto sdílíme tuto zkušenost a poznání našich předků.
Všichni určitě víme, že Měsíc má vliv na příliv a odliv. Má to vliv na tekutiny na zemi i v našem těle. A má to vliv i na tekutiny ve stromech a rostlinách. Z vědeckého hlediska tady bohužel nevytáhl žádnou studii, protože jednak je to velmi komplikovaný proces, na který má vliv celá řada věcí: v jaké poloze to dřevo roste, jaká je to dřevina, jiné dřevo bude v Alpách a jiné v Beskydech apod. Takže to je asi hůře uchopitelné. Bylo by to určitě skvělé, kdyby se toho nějaký vědec chopil a vzal to za své.
Evidentně je to věc, která má něco do sebe. Někdo potřebuje mít přesně definované parametry a mít to podložené i jinak než na základě nějaké zkušenosti. Na nic takového bohužel neodkážu, mimo toho Erwina Thomy, který už se pokoušel o nějaký vědecký výzkum.
Když začneme dřevo používat a podaří se nám ho nějak získat nebo ho takto vytěžit, tak čím více lidí to udělá nebo s tím bude pracovat, tím více se může důvěra v tyto postupy zase vrátit. Rád bych ještě zmínil tu naši zkušenost, ale to už budete na další samostatné video.
Víte někdo, co je tzv. podkápek? Mě totiž připadá,že by vás to mělo/mohlo zajímat. Takový, dostatečně vzrostlý podkápek, v kombinaci s tím, co o měsíčním dřevu vím/čtu, mi totiž připadá jako výhra v loterii.