Slaměný dům s masivním dřevěným skeletem
Přemýšlíte o stavbě domu ze slámy? Jaké výhody může mít stavba slaměného domu vyztuženého masivními dřevenými prvky?
Ideální svépomocné provedení u přírodních staveb jsou bezesporu slaměné domy. Máme několik konstrukčních možností, jak takový dům postavit. Představili jsme si systém s lehkou dřevěnou konstrukci, která působí jako hlavní nosná část a můžeme na ní ještě před aplikací balíků dát střechu. Střecha nám potom také ochrání slaměné balíky, které montujeme.
Další možností je pak masivní dřevěný skelet. A není to tedy jen z nějakých malých fošínek nebo nějakých tenkých prvků. Jsou to masivní trámy4, kterých je tam málo, ale současně tato masivní konstrukce zajišťuje statiku a nosnost celého domu. A to bez jakýchkoliv dalších vyztužujících prvků. U lehké konstrukce ještě musíme dodat nějaké zavětrování, plošné materiály nebo nějaké další vyztužující prvky. U masivního skeletu se bez takových prvků můžeme obejít. Na tento skelet můžeme dát střechu a nemusíme se bát, že střecha bude působit jako nějaká plachta, a když nám do toho foukne vítr, tak nám odletí.
Výhodu má toto řešení v tom, že masivní část můžeme spojit s nějakým estetickým zážitkem. To znamená, že ty masivní prvky se stanou součástí v interiéru.
Při svépomocném provedení je výhoda v tom, že nám odborná firma nebo tesaři mohou postavit nosnou část a ty další kroky už pak mohou být relativně jednoduché a můžeme to zvládnout sami.
Trochu horší je už pak cenové srovnání a budu o tom mluvit na dalším videu, kde představujeme tuto konkrétní stavbu. Obecně řečeno to ale bude dražší varianta, než nějaký lehký skelet. Záleží jen na tom, co nám bude nejvíce vyhovovat a jakou variantu si zvolíme.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.