Masivní dřevěné profily v moderní dřevostavbě

4. 6. 2022 Dřevostavby štítky:

V moderní dřevostavbě lze stále ještě používat masivní rostlé dřevo. Lze se tak vyhnout pocitově neživým průmyslově zpracovaným dřevěným profilům.

Máme tady praktickou ukázku, že to pořád jde, i když by někdy z moderních dřevostaveb mohl člověk získat pocit, že bez sušeného, lepeného a na CNC strojích opracovaného dřeva dřevostavbu nepostavíme. V tomto domě není ani kousek takovéhoto materiálu. Vidíme tady rostlé dřevo ze zimní těžby. Vidíme nějaké tvarové deformace, tento trám je opravdu masivní. Pocitově je to to opravdu živý materiál. Když se podíváme na KVH profily, vidíme tam lepené spoje a dřevo nevypadá přirozeně.

Cena rostlého dřeva z lokálním pily bude vždy nižší než nějaký průmyslový hranol. Pokud to má někdo spojené s přírodním stavitelstvím, kde vnímáme celý cyklus stavebního materiálu, tak celková energetická stopa bude u takovéhoto materiálu daleko menší. Je to všechno lokální a s minimálními nároky na výrobu. Zbytečně se to nikam nepřeváží z místa na místo, kde se provádějí částečné výrobní procesy.

Hlavní myšlenkou je, že to pořád jde i v moderní dřevostavbě a takovéto dřevo můžeme využít v difuzně otevřeném systému.