Marocký štuk v koupelně

3. 4. 2014 Interiéry, Materiály štítky: , , , , 5 komentářů

Lesklá voděodolná omítka na bázi vápna – to je marocký štuk. Často vidíme umělecká zpracování umyvadel, van a sprchových koutů. Natáčeli jsme v jedné krásné koupelně, kde je z marockého štuku právě sprchový kout.

Pokud by někdo rád přírodní omítku v koupelně, ve sprchovém koutě, může použít marocký štuk. Je to materiál, který už vchází do podvědomí a v případě, že jste o něm ještě neslyšeli, tak tu máme malou praktickou ukázku.

Jedná se o sprchový kout, kde máme tyto 2 rovné stěny v provedení s marockým štukem. Marocký štuk to je lesklá voděodolná omítka na bázi vápna. Většinu realizací, které vidíme, jsou v uměleckém pojetí – umyvadla, vany nebo i sprchové kouty. To často odráží i cenu, díky své pracnosti, a vůbec cena materiálu je vysoká.

Tady máme takové skromnější provedení, když jsou udělané jenom tyto 2 rovné plochy. Konečný povrch je hodně lesklý, barevně stálý a různě flekatý. Z toho vyplývá, že to nebude nic pro příznivce dokonalých povrchů ve smyslu jednobarevnosti a rovin. To už je lepší jít do leštěného probarveného betonu apod. Týká se to vlastně všech hliněných povrchů, kde nedokonalost bereme jako přednost.

Tento sprchový kout se už nějakou dobu používá a jde vidět, že opravdu funguje. Nikde se nám to tu neloupe ani neflekatí, podlaha je funkční. Za zmínku také stojí tento dřevěný strop, který by v kombinaci s hlínou a vodou mohl budit nějaké otazníky a obavy. Je to další důkaz, že pokud je všechno správně navrženo a neuděláme z toho polystyrenovou krabičku nebo neprovedeme nějaký jiný nevhodný zásah a skladby stěn jsou promyšleny a správně navrženy, tak nejdou žádné problémy.

V této koupelně je výborné klima a často to poznáme i na tom, že se nám nerosí okna a není tu taková vlhkost (kterou pojme hliněná omítka). Zbytek koupelny je totiž právě v hliněných omítkách, strop je ze dřeva a podlaha je klasická dlažba a to vše pomáhá při práci s vlhkostí. V této koupelně je to opravdu znát. Tady je jedna malá praktická zkušenost.