Malé rodinné domy

30. 9. 2022 Dřevostavby, Materiály štítky: , ,

Čím menší tím levnější? Platí to i pro rodinné domy? Ne tak úplně, pokud přepočítáme cenu na metr čtvereční zastavěného prostoru. Malé rodinné domy mohou vyjít levněji v celkové sumě investice. Stavba je však spojena s větší pracností detailů. A stejně jako u všech staveb je potřeba detailně plánovat a promýšlet věci dopředu. Čím lepší projekt, tím hladší postup stavebních prací.

Malé rodinné domy – bude to asi čím dál častější varianta řešení bydlení. Nemám na mysli dnes tak moderní tiny houses, tedy úplné minidomky. Mám na mysli spíše menší rodinný dům, jako je třeba tento. Nějakých 60 m2 zastavěné plochy. To samozřejmě souvisí s náklady a cenou materiálů.

Chceme tady sdílet jednu konkrétní stavbu, která se povedla. Je zde dobré zmínit několik věcí: čím je tavba menší, tím jsou větší nároky na dispozice a maximální využití prostoru. Což je na druhou stranu mnohem náročnější, než stavět větší dům. Jedna z věcí, která s tím úzce souvisí je cena. Nelze to brát optikou postavím poloviční dům a bude to stát polovinu peněz. Když to přepočítáte na metr čtvereční, zastavěnou plochu či objem prostoru, tak malé stavby budou vycházet dráž, než stavby větší. Na malém prostoru je větší pracnost, nenakupujeme tak velký objem materiálu, je tam více detailů.

Většinou máme projekt pro stavební povolení a i kdyby to byl v těchto případech projekt realizační, tak tam nejdou některé věci úplně zohlednit. Například v tomto domě byla spousta detailů. V projektu to vypadalo, že vše vychází. Když jsme v praxi řešili vzdálenost od dveří ke zdi nějako skříň, se kterou se počítalo, že bude mít nějakou hloubku,, tak když se k tomu daly dveře a obložky, způsobilo to komplikace.

Nebo třeba toto okno, vidíme spoustu detailů. Když už je to hotové, tak se to ani nezdá, vidíme krokve a prostor, který je složitý a členitý. Vzniká tady na malé ploše hromada detailů, což právě souvisí s velkou pracností. Ve finále pak i s tím, jak co nejlépe prostor využít. Čím víc je to promyšleno napřesno dopředu, tím jednodušší je realizace. Některé věci dopředu domýšlet nejdou.

Takto by se dalo pokračovat u podlah. není tu žádná velkolitá místnost, ale je to kličkování mezi různými výklenky. To samé se týká obkladů a dalších povrchů. Potom třeba kuchyňě a špajz nebo technické místnosti a poskládání všech zařízení a spotřebičů. To je dobré konzultovat dopředu s vodařem a vybrat vybavení a předměty tak, aby se tam opravdu všechny vešly. V této stavbě jsme opravdu řešili jednotky centimetrů, aby to vyšlo. Čím lépe si to dopředu připravíme, tím hladší může být průběh stavby.