Pozor na kuny ve střeše

22. 12. 2013 Střechy štítky: , 2 komentáře

Pokud se vám dostane do střechy kuna, snadno prokousne fóliovou pojistnou hydroizolaci a začne dělat neplechu. Jak se proti tomu bránit?

Kuna ve střeše, to není příjemná věc. Touto dírou se tam dostala. Bohužel máme tuto zkušenost na stavbě ve Štramberku, kde je tato šindelová střecha. Neštěstí je to v tom, že kuna, která vleze pod krytinu, se také potom dostane do izolace, která je mezi krokvemi. A to díky tomu, že jsme v posledních desetiletích přešli k systému hydroizolačních fólií, které jsou většinou pod krytinou, jako nějaká pojistná hydroizolace. Přes takovou fólii nemá kuna žádný problém se dostat.

Na tuto skutečnost jsme poukázali na jiných videích, kdy doporučujeme používat jiný typ záklopu. Je to buď klasické řešení, kde se použijí klasické stavební desky (coulky) anebo modernější materiály, jako je dřevovláknitá deska. Přes tyto materiály se bude kuna určitě dostávat hůře.

Obzvláště to zamrzí u takovéto krytiny, kde není cesta jejího znovu rozebrání a položení. Viděl jsem to ale u střešní tašky, kde lidé byli dohnáni k tomu, že tašku sundali a záklop úplně předělali kvůli kuně. Tady už tato varianta není možná. Krytina je tak pracná a při rozebírání by došlo k takovému poškození, že už to prostě nejde. Poznat to jde obzvláště v zimě, kdy kuna poté, co si tam udělala pelíšek a různě to tam zpřeházela, cítíme, že v místech, kde předtím netáhlo, nám fouká, případně kondenzuje voda.

Takže na kuny pozor. Netýká se to jen takových chalup ze dřeva, domů u lesa či v přírodě, ale může nás to potkat v podstatě kdekoliv. To je aspekt, o kterém často ani nevíme a při plánování domu, střechy nad tím málokdy uvažujeme.

 

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

  1. Jiří Dvořák napsal:

    Taky jsme měli kunu ve střeše – prokousala se přes fólii a rozcupovala nám vatu – udělala si tam chodbicky, hnízdo a toaletu. My to vyřešili tak, ze po rozebrání strechy jsme místo vraty dali strikanou pěnu a je už skoro dva roky pokoj. Snad to je na vždycky.
    Jiri Dvorák

  2. Mlazovsky Petr napsal:

    Dobry den.Letos se nam dostala kuna lesni pod strechu.Muze mi nekdo poradit jak se tohoto neprijemneho vetrelce zbavit.Za kazdou radu budu vdecny.Diky

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.