Kuchyně z jilmového dřeva na míru

8. 1. 2017 Interiéry štítky: ,

Masivní dřevo, přírodní olej a řemeslná výroba je pravým opakem nákupu kuchyně z Ikea. Obojí má své pro i proti.

Jilmové dřevo, přírodní olej, řemeslná výroba – pravý opak nákupu kuchyně třeba v Ikea. Samozřejmě každá z těch možností má svoje výhody a nevýhody. Evidentní rozdíl je v ceně, kdy u řemeslné výroby z masivního dřeva, se nikdy nemůžeme dostat na cenu velkovýroby z materiálů jako je lamino. V atypických či nestandardních prostorech nám nakonec nezbývá nic jiného, než zvolit řemeslnou výrobu či výrobu kuchyně na zakázku.

Ale i tady máme dvě možnosti. Můžeme to pojmout nízkonákladově z levných materiálů anebo, pokud je rozpočet větší, můžeme to pojmout podobně jak majitel kuchyně na tomto videu. Je tady použitý masivní jilmové dřevo. Z masivu jsou ale jen pohledové věci. Zbytek jako jsou korpusy a rozdělovací stěny uvnitř se často řeší dýhovačkou. Dýhovačka je klasická dřevotříska, na které je nalepený tenký kousek dřeva v tloušťce několika milimetrů.

Dá se to také kombinovat s nějakým jiným levnějším dřevem jako je například smrk, respektive smrková spárovka. Zde jsou dvířka a pracovní deska z masivního dřeva a zbytek je dýhovačka. Kuchyně je rozdělená na 3 části: vidíme pracovní desku s dřezem, plynový sporák a kamna a úložné skříňky s kulatými dvířky.

Rád bych tady vypíchl tato dvířka s mřížkou z pásků dřeva. Je to pracný detail, který každý stolař dnes už neumí vyrobit. Realita je taková, že spousta stolařů již dnes se dřevem vůbec nedělá. Velkoprodukce je zaměřena spíše na lamino a z praxe víme, že spousta stolařů se už se dřevem ani nesetkává. To je tak trochu paradox.