Kompostovací WC

5. 11. 2013 Doplňky štítky: , 9 komentářů

Slyšeli jste už o kompostovací toaletě, která ke svému provozu potřebuje jen přívod elektřiny a odvětrávací potrubí? Podívejte se na praktickou zkušenost v 1. interview pro náš videoblog.

Dneska tady máme takovou bílou věc a jejího majitele, kterým je Jiří Krpeš – člověk, který stojí za kamerou a podílí se na diskuzi na Facebooku a na tomto videoblogu. Jiří má shodou okolností vlastní zkušenost s přírodními materiály – jeho dům je postaven s velkým podílem přírodních materiálů a pořídil si tam i takovéto zařízení, o kterém nám dnes něco řekne.

Takže Jiří co je tato krabice?

Jde o kompostovací toaletu že Švédska a je zajímavá tím, že jediné co potřebujeme k jejímu provozu, je přívod elektřiny a odvětrávací potrubí, které k toaletě připojíme. Nepotřebujeme tedy žádnou vodu ke splachování a tedy ani odpadní potrubí.

A jak to tady funguje? Vidíme tady nějaké trubičky, nádobu, tady klasické prkýnko, ale tady už vidím nějaké ramena nebo lopatky. Nepůsobí to na mne úplně jednoduchým dojmem.

Jednoduché zařízení to určitě není, je tady nějaký ventilátor, který toaletu odvětrává, musí tady být motor s převodovkou, který pohání Míchací ramena… Při 1. použití toalety nasypete do toalety pytel substrátu, který dodává výrobce, zapnete toaletu do elektřiny a po vykonání potřeby se spustí promíchávací cyklus. Dole je navíc vyhřívací deska, která odpad vysušuje a dochází k odvětrávání potrubím pryč z toalety. Dole je zásobník, který se jednou za čas musí vynášet.

Jak často se musí ten zásobník vynášet? Jak dlouho jste záchod používali?

Toaletu máme 3 roky, používali jsme ji ale pouze půl roku, když budu hodně optimistický. A to právě proto, že se u toalety vyskytovaly neustále nějaké problémy. Četnost vynášení byla v naprostém rozporu s tím, co tvrdil výrobce ve svých propagačních materiálech. Uváděl zde, že toaleta se vynáší 1 krát za rok. Naše zkušenost byla taková, že se to vynáší 1 za 10 dní. Poté nám to i výrobce potvrdil, když toaletu používáte pro trvalé bydlení ve 2 osobách, skutečně to musíte vynášet 1 za 14 dní.

 Čekal bych jednoduché zařízení…

Jednoduché zařízení to skutečně není a člověk si to musí opravdu hlídat. Říkám tomu tao kompostování – substrát uvnitř nesmí být ani moc přesušený ani vlhký. Pokud je přesušený, dojde k za tvrdnutí substrátu a přelomení pojistného kolíku, který je na převodovce. Pokud je příliš mokrý, vidíte v těchto indikačních trubičkách tekutinu, a pokud byste to odpojili, tak by vám všechno vyteklo na podlahu. Tady vidíme knoflík, kterým se musí nastavovat intenzita vyhřívání. Když je v trubičkách tekutina, zapnete knoflík naplno a čekáte dokud se to nevysuší, ale samozřejmě nemůžete vynášet, zásobník se stále plní… Podle mne je to stále hodně nedomyšlený systém.

Je potřeba ještě říct že Jiří měl tento záchod v normálně obývaném domě, není to hned někde u dveří, kde by zásobník vzal, vynesl ven a někde ho vysypal. Při této frekvenci musel vytáhnout tuto nádobu a obývákem, kuchyní, po schodech dolů, někde ven a tam si s tím poradit. Takže si asi každý dokáže představit, že úplně praktické to nebude. Nicméně pokud by chtěl někdo pokračovat ve zkoumání tohoto výrobku a nebo Jiřího utvrdit v opaku, tak tento záchod je možné zakoupit za poloviční cenu. Možná i levněji.

Každý takové zařízení nemá, většinou máme takové ty moderní věci, dneska už naštěstí i kořenové čističky získávají větší oblibu nebo máme holt tu kadibudku na chalupách. To je přece jen taková unikátní záležitost a je dobré mít někoho, kdo nám může sdělit svojí vlastní zkušenost. Takže děkujeme Jiřímu a pomozte mu :-)