Komíny – jak to vidí kamnář
Jaký je nejlepší postup při stavbě nového komína? Potřebují akumulační kamna nějaký speciální komín? A co napojení nového topeniště na starý komín v chalupě? To vše jsou otázky pro profesionálního kamnáře Honzu Křivonožku.
Máme tady už spoustu videí, kde s profesionálním kamnářem Honzou Křivonožkou rozebíráme topeniště, ve kterých nám hoří oheň. Hlavním zdrojem je přitom dřevo nebo odpad ze dřeva. Zatím jsme se vůbec nedotkli tématu komínů. Je to základní věc, bez které to nejde. Jaký je z tvého pohledu nejlepší postup přípravy a stavby komína?
Většinou já jako kamnář řeknu, kde ten komín potřebujeme, a jaké má mít parametry. Tyto informace poskytneme zákazníkovi a zákazník to skrze projektanta zavede do plánu domu. Na realizaci si najde kominíka, který mu v ideálním případě najde na trhu, který je ohromný, nějaké ideální řešení. A ideálně ho pak přijede také postavit.
Osobně bych nedoporučoval svépomocná stavení, protože i když je to stavebnice, je tam tolik detailů, kterými buď strávíte hodně času jen zjišťováním, jak to má být správně být. Já bych svépomocnou stavbu komína vůbec nedoporučoval. Pro kominíka je to práce na dva dny, někdy na jeden. Je důležité mít také někoho lokálního, protože budu potřebovat dělat každý rok revize, čištění apod.
Naše malá firmička stavbu komínu nenabízí, přestože to může být často velká výhoda. Člověk, který staví kamna, postaví i komín a všechno bude sedět.
Komín pro akumulační kamna je stejný jako pro nějaký malý pec?
Ne, komín je úplně stejný. Řekl bych k tomu ale jen to, že komín by měl být co nejkvalitnější, aby měl co nejdelší životnost. Většinou jsou to pak stavebnice, ve kterých je šamot, na něm izolace a nějaká tvárnice. Je použitelná i kombinace nerez-izolace-nerez. Pro naše kamna využíváme většinou maximální dimenzi komínu. Maximální průměr bývá 200 mm. To je přesně to, co potřebujeme, protože v akumulačních kamnech máme hodně tahového systému – to znamená cestičky pro kouř než dojde do komínu. Máme tím velkou tlakovou ztrátu a hodí se nám, když má komín velmi vysoký tah. To je úplně opačný případ, než když řešíš krbová kamna, kde je lepší spíše menší tah.
Tak to bude důležitá i výška komínu.
Ano přesně tak. Tady by nám už měl poradit projektant nebo kominík. Já bych tady vypíchl jenom bungalovy, se kterými je problém, protože jsou nízké. Stavěl jsem ale i těžká kamna do bungalovu, který měl 5 metrový komín. A jde to udělat.
A co komíny ve starých chalupách? Jsou tam nějaké záludnosti?
Zapeklitá věc je kvalita toho komína. Jednak je to tah. I když někdy to zas takový problém nebývá – i když mají čtvercový průřez, mívají dobrý tah. Pro krbová kamna stačí jakýkoliv komín, ten táhne téměř vždy. Trochu horší jsou kamna s nějakým výměníkem. To už je na posouzení a kominík většinou řekne ano je to v pohodě. Z mého pohledu kamnáře je důležité, aby kominíci přišli do takového starého domu a řekli, že ten komín je v dobrém stavu a není potřeba nic řešit. V mnoha případech ale řeknou, že je potřeba ten komín zbořit a postavit nový. Nebo to vyfrézovat a vyvložkovat. Takové případy jsme viděli na starých stavbách mnohokrát, ale také jsme stavěli úplně do starých komínů a podobně. 90 % případů je nový komín nebo alespoň nově vyvložkovaný.
Jde to vyfrézovat, i když je ten komín třeba křivý?
Na tento problém narazíme, pokud je to historická stavba a komín je třeba z kamene. Je problém s tím, že komín jde dolů, ale přitom odbočuje ještě někam do boku a do jiné místnosti. To je potom hodně složité. Někdy se to vyfrézovat dá, třeba po částech, někdy to ale opravdu nejde, a když se zboří komín, zboří se celá chalupa.
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Při stavbě komínu od Schiedlu v novostavbě vím o jednom místě kdy se mi dostala trošku izolace mezi keramické trubky při sražení na sebe. Zatlačil jsem na ně a několikrát otočil. Myslíte že by to mohlo mít nějaký vliv na bezpečnost ? Komín mám už hotový, ale ještě se v něm netopilo. Děkuji Jirka K.