Komín a sesedání dřevostavby

27. 2. 2015 Dřevostavby štítky: , , , 1 komentář

Jak prakticky vyřešit oplechování a průchod komína střechou u dřevostavby, která může sesednout až o 20 cm?

Jak se dá vyřešit sesedání stavby, aby to neohrozilo stabilitu komína? Celá stavba z masivního dřeva může sesedat i o více než 20 cm, ale komín, ten se nesmí pohnout ani o milimetr, jinak nám to někde praskne a můžeme tím zásadně narušit funkčnost komína.

Klíčové místo je při průchodu komína střechou, musí tam být speciální oplechování, které funguje jako dilatace a jsou to víceméně nějaké 2 plechy, které, když stavba klesá a komín jakoby vylízá, tak tam musí být nějaký prostor, aby se to oplechování pořád překrývalo. Jediná komplikace je, že pokud to budeme řešit najednou, tak budeme potřebovat velký kus plechu a ten by nevypadal dobře. Prakticky to děláme nadvakrát. Původní oplechování po 2-3 letech opravíme tak, aby fungovalo dále. Takže na začátku překrytí uděláme na nějakých 8 až 10 cm a jak stavba klesá dále, tak se dá to oplechování relativně jednoduše předělat.

Další věc je požárně bezpečnostní hledisko. Prostupy v domě jsou většinou 2. Komín prochází střechou a v úrovni stropu. Ať už je skladba materiálů jakákoliv, tak oba dva průchody by měly mít kolem komína minimálně 5 cm vzduchu nebo nějakou speciální protipožární izolaci. Je dobré na to myslet, aby se komína nikde nedotýkal nějaký hořlavý materiál.

Dříve než se udělá střecha, už často stojí komín a je proto potřeba zaručit jeho stabilitu. Pokud by přišly nějaké větší větry, tak komín vlastně vůbec nic nedrží, a často to na výšce 8 a více metrů může způsobit nějaké problémy či statické narušení.

Sesedání staveb je hodně specifická věc a je dobré si uvědomit, že jakékoliv řešení, které děláme potom, co už je interiér a celý dům hotový, mohou být  nesmírně komplikované. Představme si, že v hotovém zabydleném interiéru vytáhneme motorovou pilu a začneme něco ořezávat nebo podobným způsobem řešit. Je zkrátka dobré všechno připravit předem a v dostatečném předstihu, ať máme potom zbytek stavby klid a nemusíme se potýkat s nějakým problémem.