Kombinace oken a dveří v roubence, které je lepší se úplně vyhnout

6. 1. 2021 Dřevostavby, Sruby štítky: , , ,

Dveře a okna v roubence nebo srubu by neměly být projektovány hned vedle sebe. Jde totiž o zrádné místo, kde se často dělá konstrukční chyba. Doporučujeme se tomuto místu zcela vyhnout už v návrhu stavby.

Kombinace oken a dveří, kterému je lépe se ve stavbě, která sesedá vyhnout. Mám tím na mysli roubené a srubové stavby, které sesedají. Někdy má vliv navržení stavebních otvorů na to, jak to bude fungovat.

Máme tady konkrétní situaci, které je dobré se úplně vyhnout. Viděli jsme problémy u větších firem, že takový detail opomněli a potom nastal problém. Problém je v tom, že máme vedle sebe okna a dveře. Pokud bychom měli okno a dveře napevno, což už jsme na několika stavbách viděli, tak trámy pod oknem nám sesedají, kdežto stěna vlevo nám sesedá celá. Pokud by to bylo spojené napevno, tak se nám okno začne časem bortit.

Důležité je v této věci napojení, kdy část vedle oken a pod okny musí být kluzná. V této fázi zde vidíme ještě nějaké kotvy, ale bude zde muset být nějaká lišta, která zajistí sesedání okna. Abychom to mohli takto vyřešit pomáhá nám svislý trámek, který je pevný a nahoře je dilatační šroub pro seřízení v průběhu času.

Viděli jsme to na více stavbách, je to zrádné místo, kde se dá jednoduše udělat chyba. V projektech to takto někdy bývá namalováno a nedaří se to řešit jinak. Optimální je, pokud takováto místa vůbec nevytváříme. Někdy máme hodně blízko u sebe dveře a mezitím vzniká jenom kousek stěny. Těch nevhodných variant může být více. Nejlepší je ale řešit to už v prvopočátku návrhu a těmto místům se úplně vyhnout.