Kluzný systém vnitřní příčky ve srubu

10. 5. 2013 Sruby štítky: , , , ,

Jak udělat vnitřní příčku s kluzným systémem ve srubu.

V této dřevěnici si můžeme pěkně ukázat kluzný systém – majitel zde zvolil variantu omítka na OSB desku. Ještě před omítnutím a olištováním si můžeme ukázat, jak je zde vyřešeno, aby při sesedání srubové stavby nedocházelo k deformaci interiérové příčky.

Vidíme spodní část příčky, která dilatuje, je zde mezera. Máme zde připravený i rám kolem kulatých trámů a stropů, který slouží k uchycení olištování. Vidíme také prostor, který zde necháváme pro vlastní sesedání stavby – stavba zde stojí 2 roky a bude ještě nějakou dobu pracovat. Mezeru necháváme vždy raději trochu větší, protože se nikdy nedá přesně určit, kolik která stavba sesedne. Dodělávat pak něco v hotovém interiéru je dost problematické. Vidíme ještě závitovou tyč, která slouží ke zpevnění samonosné příčky a to opět kluzným způsobem.

Zbývá zde už jen natáhnout omítku a pohrát si s olištováním, které bývá obvykle dost pracné – opět se zde pro co nejpřesnější napasování využívá srubařské kružítko. Toto je tedy jedna z možností, jak se dá udělat příprava pro sesedání dřevostaveb.