Kdy začít stavět akumulační kamna?

28. 2. 2022 Vytápění štítky: ,

V jaké fázi stavby domu je nejlepší začít stavět akumulační kamna na dřevo? Rozhovor s kamnářem Honzou Křivonožkou.

V které fázi stavby je ideální postavit v domě kamna. Pokud už máme dům a jeho součástí už jsou kamna na dřevo, zvlášť těžká akumulační kamna, kde to je obzvlášť téma, protože to je velký objem práce, tak řešíme, kdy je ta ideální chvíle, kdy to udělat. Může tam být různá optika, jak stavitele, nebo dodavatelské firmy, pro kterou to může být výhodnější udělat jinak. Teď se chceme zeptat Honzy Křivonožky, který je profesionální kamnář. Kdy je z tvého pohledu a zkušeností ideální fáze, kdy kamna postavit, a jestli je třeba dělat jako komplet, nebo to má nějaké fáze?

To je hrozně důležitá otázka, dík za to téma. My jsme kamna stavěli už snad ve všech fázích stavby domu, takže mám na to hodně názorů a hodně praktických zkušeností. Je dobré, aby si kamnář nastavil se zákazníkem pravidla hry. Aby řekl, kdy vůbec to může stavět, od kdy a do kdy. Za mě osobně je super, když dům je uzavřený, dá se v něm temperovat a je chráněný před velkým vedrem nebo zimou. To je takový idealistický termín. Zažili jsme stavby, kde nebyla střecha, okna, to vlastně celkem běžně děláme i doteď a není to ideální. Je to stres a kvalita může trpět. Náročné je to proto, že v kamnech jsou drahé komponenty. Dvířka stojí desítky tisíc, kachle můžou být celkově za 100 tisíc, když je to větší množství, a je fakt škoda je zničit. Je i dobré, aby ti kamnáři, kteří to realizují, měli na to jakž takž klid a nějaké podmínky, zejména v zimě. Ne jen pocitově pro kamnáře, ale i technologicky, musí tam být aspoň 5°C, aby ta hlína nezamrzla a lepidla tuhla, to je fyzika, kterou neošidíme.

Nemáte příměsi jako do betonu?

Máme, ale je to nefunkční. I v těch moderních kamnech, které mají jen trošku hlíny, je třeba 200 l vody a ta musí pomaličku unikat. Když to zmrzne, tak je všechno špatně, to se nesmí stát. To načasování v chladné části roku je náročné a vytváří tlak na investory. Nemůžeme jít stavět někam, kde nejsou okna a vůbec to není uzavřené. Můžeme jít někam, kde si investor dá práci a místo oken jsou třeba dřevovláknité desky, které ty otvory zakryjí.

Proč by to někdo chtěl stavět v takové fázi stavby?

Někdy se lidé fakt hodně těší na kamna, investují do nich poslední peníze, co jim zbyly, vědí, že už nikdy by se to nepovedlo postavit, a zbytek si dokončí svépomocí. scénáře jsou různé. Pak je to na nás na řemeslnících, dát těm lidem jasné hranice a říct ne, tohle nejde udělat, aby to bylo kvalitní, a nechceme na vás být naštvaní, že nám budou mrznout prsty a materiál.

Ještě bych zmínil tu druhou hranici, je super postavit kamna před realizací podlah a finálních hliněných omítek. Omítky se nenatírají malbou a měly by zůstat čisté, a stavba kamen trochu práší. Načasování u různých kamnářů je různé, nás je na stavbě v poslední době 5-6 a postavíme to za jeden pracovní týden, takže to časování je relativně jednoduché při domluvě s dodavatelem, oni nás na týden pustí do interiéru a jdou dělat třeba fasádu, ale pozor na to. Většina kamnářských firem v ČR jsou jednotlivci nebo dvojice a dělají to pak třeba měsíc. Pak je dobré na to myslet dopředu, jak to v praxi udělat. Lidé si musí být vědomi, že ten kamnář tam bude měsíc zavazet a je potřeba s tím počítat. Když já jako kamnář lepím kachle, které stojí desítky tisíc, a nade mnou dělá elektrikář drážky, to jsem zažil a už to zažít nikdy nechci.

Je to komplikace a prodlužuje se výrazně i stavba domu. Z toho mi i vyplývá, že uzavřená hrubá stavba, ale bez finálních věcí.

Za mě je ideál mít hrubé omítky, elektřinu a rozvody vody, tedy ty hrubé práce jsou hotové, tak to je skvělý prostor tam naběhnout. Docela se hodí, když kamnář pracuje na hrubém podkladním betonu, když tam ještě není vylitý anhydrit a takové věci, protože sice minimálně hrozí jeho poškození. Ta kamna přivedou do interiéru trochu vlhkosti a lité podlahy změny vlhkosti nemají moc rády. Je na tom stavebním dozoru nebo někom, kdo tu stavbu organizuje, aby to ověřil a našli s kamnářem nějaký průsečík termínů, ideálně měsíce dopředu. Není to možné ze dne na den.

Někdo má někdy představu, že těmi kamny bude už pak moci vytápět ještě pro ty další práce. Ještě nepadlo, že vy když ta kamna postavíte, nedá se v nich hned tolik topit.

Tohle nemusí být úplně pravda, asi týden nebo 2 je tam proces vysoušení, potřebujeme pomaličku navyšovat dávku dřeva do té maximální. Řekněme 2 týdny je to nic moc, ale už topíme, minimálně ta kamna už pak nezmrznou, tak to je dobré. Kamna toho těžkého typu, která jenom sálají a není tam moc proudění tepla, moc nepomůžou při třeba vysušování omítek. Ony zařídí hezké klima, ale nedokončené stavby nevytopí dokonale, tam nebude 20 ° – nebo může být, ale zase hrozí jejich zbytečné poškození. Tady často říkám, zkuste si na ten komín dočasně napojit nějaký plechový žrout dřeva, kde budete házet odpadové dřevo a nebude jim to vadit. Našim kamnům dost vadí vlhké dřevo, je to škoda ta kamna poškodit a zanést tahy vlhkem. Nefunguje to pak vůbec dobře. Mantra celých kamen je vlhké dřevo je špatně, suché dřevo je základ. to je v kamnářství alfa a omega všeho. Toho se někdy na stavbě nedá docílit, proto jsme klidnější, když tam lidé mají přes zimu nějaké provizorní plechové topidlo, dlouhá plechová roura do komínu a tím temperovat celou zimu, je to jednodušší než ohrozit ta nová kamna.

Ještě jsi mluvil o tom rozfázování. To se vyplatí, když kamnář udělá hrubou fázi kamen, tedy je tam to topeniště, tahový systém, plášť a hrubá omítka, ale není to ještě tak načančané. Když tam jsou kachle, musí tam být dopředu, to nejde jinak. Tady ta kamna jsou štukovaná, omítaná, ale ty finální omítky, ta omyvatelná stěrka se dělala úplně nakonec, po podlahách, hliněných omítkách, už v čistém. Dost často to takto máme rozdělené: Velikánská stavba, hromada lidí a ten binec se odehraje během jednoho týdne, ale neuděláme finální omítky. Ty přijedeme dokončit za půl roku, za rok, nebo někdy i za x let, anebo si to lidé udělají i svépomocí. Docela se to vyplatí to takto rozdělit.

Já bych se ještě vrátil k tomu provizornímu vytápění stavby. Kdybych ta kamna udělal příliš brzy, tak si eliminuju tu možnost pomoci si těmi obyčejnými kamínky, pokud je tam víc mokrých procesů. To třeba u dřevostavby, pokud nenanášíme velké množství hliněných omítek nebo tam není hodně zdění, ani není. Často tam právě máme ta kamínka a ta velká kamna mi přijde ideální dělat až těsně kolem těch podlah a tak. Mají i rychleji teplo. Víme, že pokud kamna byla na počátku stavby, tak to nijak nepomohlo. Ráno tam člověk zatopí a začne být teplo až později.

Je to tak. Já jako kamnář jsem i nervózní, když ta kamna používá hodně nezaškolených lidí, kteří k tomu nemají ani vztah, třeba řemeslníci na stavbě, nacházíme třeba v popelu i víčka z PET lahví, že se topí plastem, tak bývá problém i s reklamacemi.

Ještě zmíním, že je určitě možné stavět kamna i do hotového interiéru. Dělali jsme to xkrát, děje se to typicky během rekonstrukce, lidé se na týden vystěhují, my tam na týden přijdeme, zakryjeme podlahy, zabalíme kuchyň, dá se to zařídit. je to trochu práce a nákladů navíc, určitě to jde, ale není to ideální. Vždycky je ale lepší fungovat například bez dubové podlahy a nemít stres, jestli někde něco zateče. Jen letos jsme to dělali několikrát, že jsme první den stavby zakrývali dubovou podlahu a zdi a až druhý den jsme začali stavět.

Rekonstrukce je specifická věc sama o sobě, tam se to ovlivňuje hůře. U novostaveb je potřeba plánovat více dopředu.

Je dobré zmínit, že ta kamna mají třeba i 3 tuny a to je hodně materiálu, který se musí do domu dostat, pak tam zabírá i místo. Ostatní řemeslníci to také musí vědět dopředu, že přijde kamnář a bude tam všude rozlezlý na týden, je to plná dodávka nářadí, 3-4 palety materiálu. Takže se musí někam přestěhovat, do podkroví, na fasádu, nebo tam ideálně vůbec nebýt. To jsou nuance, které je potřeba řešit hodně dopředu a konzultovat to s kamnáři.

To je hodně návodů, jak předcházet různým problémům a zbytečným výzvám. Tak díky moc, Honzo.