Kdy je nejlepší kontaktovat kamnáře
Kdy je nejlepší začít řešit zdroj vytápění v novém rodinném domě a kontaktovat kamnáře? A jak dlouho trvá postavit složitý zdroj vytápění? Další rozhovor s kamnářem Honzou Křivonožkou.
Mohlo by se zdát, že kamnáře zavoláme, až když dům stojí a máme tam komín a plácek pro topidlo, ale nemusí tomu tak být. Jsem tady s profesionálním kamnářem Honzou Křivonožkou. Díky tomu, že tuto profesi dělá, nám možná dokáže přiblížit, kdy je ideální čas mu zavolat. Abych byl přesnější – bavíme se zde o topeništích, které spojuje to, že v nich hoří oheň a jako palivo slouží dřevo, dřevěné brikety apod. Jde tedy o akumulační kamna, krbová kamna, sporáky a podobná topeniště. Takže Honzo, kdy je ta ideální chvíle, kdy by ti měl člověk zavolat?
Myslím si, že je obecně dobré, když ta myšlenka ohledně vytápění domu proběhne už v komunikaci mezi architektem a zákazníkem. Když se vytváří studie domu. Ještě předtím, než se začnou kreslit konkrétní projektové výkresy. To už vnímám jako detaily, ale nejdůležitější je ta myšlenka – jak bude teplo v domě řešeno. Je jedno, jestli to budou akumulační kamna, krbová kamna nebo kotel na dřevo. 100% případů pak je, že já jako kamnář vymyslím kombinace s jinými zdroji. Když třeba zjistím, že to samotná kamna nevytopí úplně v komfortu, který bychom chtěli, tak to ještě doplním o jiný zdroj. Může to pak být už opravdu hodně složité, zejména u teplovodních kombinací.
Doba, kdy se připravuje studie rekonstrukce nebo nové stavby je ideální pro kontaktování kamnáře. Vybrat si ho, zavolat na konzultaci a probrat nějaké základní věci. Spojit ho s projektantem, architektem a pracovat pak na té myšlence, aby se topidlo umístilo do domu tak, aby mělo co nevětší smysl. Aby pak třeba akumulační kamna byla svým pláštěm v co nejvíce místnostech bez nutnosti použití teplovodního výměníku apod. Můžeme tak z toho domu a kamen vyždímat maximum
Pokud za tebou někdo přijde s projektem tak už vlastně může být pozdě?
Ano, bohužel se často stává, že lidé zjistí, že akumulační kamna existují až v okamžiku, kdy už mají dům celý vymyšlený a jsou skoro před nastěhováním. Pak se stává to, že komín je špatně postavený a bylo by lepší, kdyby byl o metr vedle. Aby měl zaústění trochu výše nebo níže. Vždycky špatně je přívod vzduchu – ten je vždy udělaný v nějaké malé dimenzi, kdy to nestačí pro ta kamna a musíme to dělat znovu. Nebo třeba i taková věc jako je průměr komína.
Někdy řešíme topidla 2 roky před stavbou – kreslíme si výkresy a posíláme obrázky, vymýšlíme a ta myšlenka se tam zanese. Pak trvá projektantům nebo stavařům půl roku, než připraví komín, statiku, nějaký základ… U toho všeho je kamnář na telefonu a sem tam udělá takovou konzultaci. Toto všechno je součástí stavby a mělo by být součástí ceny kamen. Každý kamnář musí počítat s tím, že je to náročnější na přípravu. Až se to všechno povede, tak nastane ta slavná chvíle. Když je střecha, obvodové zdi a okna, přijde parta kamnářů a během týdne až dvou kamna postaví.
Doba stavby záleží na složitosti, na počtu kamnářů, jak jsou zkušení a sehraní. My stavíme ve 3 lidech a většinou za týden jakákoliv kamna, ikdyž jsou hodně složitá, postavíme. Znám kamnáře, kteří pracují sólo a pak to trvá třeba i měsíc.
Taková dlouhodobá příprava je vhodná i v tom, že zákazník dopředu ví, kolik ho zdroj vytápění bude stát. Člověk pak zná konkrétní číslo a není to jen odhad projektanta, který často může být úplně mimo a podceněný.
Kamnáři jsou zvyklí kamna vymýšlet hodně dopředu a je to standardní věc. Není řídký případ, kdy se lidé potřebují do domu nastěhovat mnohem dřív, než je dům hotový. Rodina pak třeba 3 roky žije v domě s provizorní podlahou a kamínky. My přijdeme, rodina se na týden odstěhuje, použijí se nějaké igelity, pásky a zabezpečí se stavba, aby prašnost nezničila dům. I takto se dá stavět. Pokud mě lidé kontaktují dopředu a nachystá se koncept a idealistické řešení, tak to klidně může čekat, dokud lidé nebudou mít peníze. Krbová kamínka obvykle stačí na to, aby se stavba vytopila, ale akumulační kamna se pak staví spíše z praktických a estetických důvodů. O tom jsme se bavili na jiných videích.
Je fajn, že je tohle možné a kamnáři nebude vadit, když mu budu volat dva roky dopředu.
Ďakujem. Veľmi mi to pomohlo sa zorientovať.