Kde začít při rekonstrukci chalupy

25. 10. 2015 Dřevostavby, Střechy štítky: , , ,

Koupili jste starou chalupu a nevíte, kde začít? Zda bourat a stavět nový dům anebo se pustit do rekonstrukce? Lidé se na nás často obracejí s žádostí o pomoc. Své zkušenosti shrnujeme v našem novém videu.

Stará chalupa na spadnutí, kde začít? Jistě všichni známe staré chalupy, které mají střechu, do které teče, základy, které se rozpadají a stěny, které jsou shnilé nebo prožrané. Možná to neznáme, ale může to každého z vás potkat. Může to být rodinné dědictví nebo koupíte starou chalupu. Setkáváme se s tím často.

Hned na začátku často stojí dilema – bourat nebo ne? Na to je hodně těžká odpověď. Určitě je na začátku důležité udělat si nějaký posudek stavby. Udělat sondy do jednotlivých konstrukcí a zjistit, v jakém stavu stavba je. Dobré je také sepsat si na papír výhody a nevýhody. Tedy širší souvislosti zda se do takové stavby pouštět nebo ne. Může to také souviset se zkušenostmi – zda jsme už někdy něco stavěli nebo rekonstruovali, nebo zda máme známé, kteří něco takového udělali.

Naše představy o tom, jak může taková stavba postupovat, mohou být mylné. A i my, kteří děláme takové rekonstrukce poměrně často, nedokážeme odhadnout při obvyklé míře rizik, jak bude stavba přesně postupovat. Je to vždy vstup na neznámé území.

V tomto konkrétním případě bylo potřeba opravit téměř vše. Bylo potřeba znovu vyztužit základy, střecha nebyla v dobrém stavu. Trámy byly naštěstí ve stavu, kdy se dalo uvažovat o nějaké rekonstrukci. Někdy je to ve stavu, kdy nemůže na stavbě opravdu nic zůstat. Můžeme se pak bavit o stavbě nějaké repliky, ale potom tam často nezůstane nic. Tady byly trámy pěkné a v dobrém stavu. Byl to jeden z důvodů, proč se majitel rozhodl jít do takovéto rekonstrukce.

Na začátku se podíváme a často nevíme, zda máme zpevnit prvně základy, aby nám ty další věci nespadly, nebo máme prvně opravovat střechu, aby nám už nepršelo do těch stěn a základů. Člověk může být v bodě, kdy odpověď není jednoduchá. Protože jakýkoliv další krok na stavbě mohou být vyhozené peníze.

Tady je určitě dobré a důležité dvojnásobně plánovat, vzít si na to trochu více času, všechno promyslet, přizvat k tomu více nezávislých lidí, kteří s tím mají zkušenost a zeptat se na jejich názor. A rozhodně u tohoto nespěchat.

U takovýchto staveb a rekonstrukcí rozhodně nemůžeme počítat s tím, že to bude levnější než novostavba. Pokud někdo uvažuje tak, že mu zůstanou alespoň stěny nebo základy, tak s tím je lepší vůbec nepočítat. Spíše to bude stát minimálně stejně jako nová stavba. Z toho je zřejmé, že do rekonstrukce půjde člověk, který se nedívá jen na to nejlevnější řešení, ale má třeba k stavbě nějaký jiný vztah.

Bude to nějaký rodinný majetek, nebo podobně jako v tomto případě, jsou důležitým prvkem staré trámy a můžou to být jiné vazby k tomu místu a domu. To jsou právě ty věci, které by si měl člověk sepsat – výhody a nevýhody. Proč by to měl nebo neměl dělat. Ale určitě to nejde brát tak, že na pozemku kupujeme něco, co hodnotu pozemků zvyšuje. To je často mylná představa a bohužel často ty místa na prodej jsou a těžko za to nabízet více než za cenu pozemku.

Ono to nakonec může být tak, že nám to ten pozemek prodraží, protože takovou stavbu nezbývá nic jiného než zdemolovat, a to jsou vlastně náklady navíc. Jsou to tedy nějaké další souvislosti a širší pohled, který snad pomůže, zda se do toho pouštět nebo ne.