Každý srub je jedinečný

13. 3. 2015 Sruby štítky: ,

Sesedání stěn srubových staveb v kombinaci se statickými prvky, jako jsou pevné stěny garáží či interiérové příčky, nás nutí k hledání originálního řešení u každé stavby. Výsledkem jsou originální detaily, které v klasickém stavebnictví vidíme jen zřídka.

Sesedání srubové stěny může způsobit závažné škody. A je potřeba na to myslet po celou dobu výstavby – na všechna různá místa, kde tento problém může vzniknout. Na této ukázce venkovní garáže, která je přistavena ke srubové stěně, vidíme, že tato část stěny může klesnout až o 20 cm – záleží vždy na celkové výšce. Tato stěna – je to pevný rám, který je obložen modřínovým dřevem nebo obkladem, nám nesedá vůbec. Všechno kolem, včetně této střechy a pozednice, a vidíme to i na tomto detailu, o kolik máme přípravu s rezervou na sesednutí, se hýbe.

Máme zde najednou nějakou pevnou konstrukci a pokud bychom nevyřešili tuto dilataci, tak tu vznikne velká škoda. Je každému zřejmé, že by došlo k značné deformaci a v podstatě ke zničení díla garáže. Na druhou stranu tyto výzvy a detaily, kterých můžou být různé variace, nás nutí ke kreativitě, a každá část může být trochu jiná. Těch staveb děláme hodně a vždycky se najde nějaké atypické místo.

Tady vidíme například tento obklad z nehraněných desek a nahoře nějakou lištu. Je to vlastně příprava tohoto prostoru, aby to mohlo vůči sobě jezdit. Tato spodní část je pevná a tato lišta se bude posouvat směrem k tomu obkladu. Další takové místo, které vypadá jako pěkný zapletenec, je tady nahoře, kde řešíme ještě nějaké potkávání přesahů klád. Jde tady vidět, že to může být někdy hodně komplikované řešení, ale jak už jsem řekl, patří to ke kreativitě a jsou to často pěkné detaily, které v klasickém stavebnictví vidíme zřídka. Každý srub je zkrátka originál.