Základy se vzduchovou kapsou na podmáčené lokalitě
Základy domu se vzduchovou kapsou (tzv. crawl space) nepatří v ČR ke klasickým stavebním technologiím. Podívejte se na stavbu srubu s funkčním systémem crawl space na podmáčené lokalitě.
Další video z ukázky crawl space — vzduchové kapsy, která je alternativou ke klasickým železobetonovým základům. Jde o systém, který využívá tepla ze země. Není to sklep, ale některé věci fungují podobně. V tomto případě jde o betonovou obvodovou zeď — základ, na kterém je jako podlaha dřevěný rošt. Tato obvodová betonová zeď je zaizolovaná. Zaizolovaná je i podlaha, protože v domě je částečně podlahové topení (a aby nám netopilo do vzduchové kapsy, jet tam izolace, ať jde teplo nahoru).
Část základů je nad zemí (asi 30 cm, na videu to není vidět, protože je zde už terasa). Další 1 metr je pod terénem, takže zde už docela využíváme teplo země. Vidíme ventilační otvory, které zaručují, že přes léto se pod stavbou hýbe vzduch, který prostor odvětrává. Na zimu se větrací otvory zadělávají a zabraňují mrazivému vzduchu k pronikání pod stavbu. Nezamrznou tak rozvody vody a ostatní instalace. A to je také velká výhoda – máme pořád přístupnou instalaci elektriky, vody, plynu, případně čehokoliv, co taháme jinak v betonu nebo ve zdech.
V tomto případě nebyla použita hydroizolační fólie na terénu, takže na samotném dně je jen štěrk. Bylo to i proto, že se dělalo kvalitní odvodnění stavby. Hloubka crawl space je větší, protože je zde velký násyp. Nacházíme se v podmáčené lokalitě, proto se úroveň terénu zvedala. Základový pás je na rostlé zemi a zbytek je přes 1m návozu. Vznikl zde tedy vyšší crawl space, hodně dobře se zde pohybuje a přístup ke všemu je ideální. Samozřejmě to trochu navýšilo náklady, ale v tomto případě to stálo za to.
Ke stavbě se váže zajímavá zkušenost — v případě, že nastává otázka, zda použít či nepoužít hydroizolační fólii. Před 3 lety zde byly velké záplavy a zrovna jsme napojovali rozvody, které vedou ven ze vzduchové kapsy — ve stěně tak zůstaly nějaké otvory. Byla to nešťastná náhoda, nikdo tu tehdy nebydlel, přes otvory nateklo do vzduchové kapsy plno vody. Druhý den už ale voda byla pryč — díky tomu, že odvodnění funguje jak má a nebyla zde hydroizolační fólie. Vše pěkně vyteklo, prostor vyschl a není žádný problém.
Teď už je vše pěkně dotaženo, takže i kdyby přišel větší příval vody, vše by mělo obtéct kolem. Jde vidět, že i v extrému, který nebyl plánovaný to systém crawl space obstál. To co může ideálně fungovat na jedné stavbě, nemusí fungovat na druhé. Určitě se vyplatí pečlivě zvážit danou lokalitu a případně se poptat i starousedlíků, jaké jsou tam podmínky.
Takže toto je praktická ukázka, jak crawl space funguje. Klasičtí stavaři k tomu můžou mít své výhrady, není to u nás standardní technologie, ale toto je zkrátka ukázka fungujícího stavu.
Související videa
- Crawl space — základy se vzduchovou kapsou snižují množství použitého betonu, zajistí trvalý přístup k elektřině a rozvodům v podlaze, v zimě tepelně izolují a v létě stavbu odvětrávájí.
Komentáře
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.
Dobrý den, plánuji do budoucna stavět rodinný dům z konopného pazdeří. Jedná se o bungalov bez podkroví ( skladba stěn by měla být z dřevěného tesařského rámu který bude oblit směsí konopného pazdeří, bez parotěsné vrstvy ) Dům chci vytápět tepelným čerpadlem ( podlahové vytápění ) a krbem. Je vhodné pro takovouto stavbu systém Crawl space a jaké provedení by jste mi doporučil.
Děkuji Martin
Bohužel na to není jednoduchá odpověď. Je potřeba prostudovat projekt a na jeho základě pak udělat posudek. Případně by bylo vhodné využít naší službu odborného poradenství.