Kanadský srub z pohledu zdravého bydlení
Zamyšlení nad výhodami kanadského srubu oproti jiným dřevostavbám.
Pokud bychom se podívali na kanadský srub z pohledu zdravého bydlení, tak tady spatřuji jednu velkou výhodu – tou je použitý systém obvodových stěn. Materiál je pouze dřevo a ve spojích pak izolace z ovčí vlny, případně konopí. Odpadá tím dilema, které často vzniká u sendvičových dřevostaveb nad použitými materiály, jako je OSB deska, dřevovláknité materiály a dalšími materiály, které jsou sice přírodní, ale k jejichž výrobě byla použita různá lepidla, pojiva a přísady. Toto nám u kanadského srubu úplně odpadá.
Je až překvapivé, jak zajímavý prostor s tepelně izolačními vlastnostmi tak vznikne, hlavně pocitově. Samozřejmě z toho nikdy podle výpočtu nebude pasivní nebo dobrý nízkoenergetický dům. I když dnes už existují výpočty, které se snaží dokázat, že srub je nízkoenergetická stavba. Tímto směrem bych však nyní nerad zabíhal. Když to vezmeme čistě pocitově, je prostředí velmi příjemné. Stavbu současně není problém vytopit a nejsou ani velké náklady na jiné energie. I tohoto pohledu je srub velmi příjemný.
Ve srubu nejsou použity žádné fólie, plasty a další cizorodý materiál. Všechny spojovací materiály v roubené stěně jsou dřevěné: dřevěné kolíky, kluzné trámky kolem oken a dveří. Stavební systém je přitom osvědčený desítky a stovky let. Je dotažený téměř k dokonalosti, pokud jde o preciznost spojů, jak už jsme si ukázali na jiných videích. Je zajímavé, že to může fungovat i bez parozábran či parobrzd.
* Označené položky jsou povinné.