Spojení schodiště, kamen a komínu ve srubu

7. 9. 2021 Interiéry, Sruby štítky: , ,

Spojení schodiště, akumulačních kamen na dřevo a komínu bylo v tomto srubu velkou konstrukční výzvou.

Spojení schodiště a kamen – docela často se stává, že se nám schodiště a kamna v rodinném domě potkávají. Tedy zdroj vytápění na dřevo a u toho schodiště. Jde o kombinaci, která je relativně častá. Může to být hezké originální spojení, ale také to může být často výzva.

S akumulačními kamny na dřevo se samozřejmě pojí komín, ale také nutnost respektovat minimální odstupy od konstrukcí. Komín, akumulační kamna a schodiště mohou být dohromady velkou konstrukční výzvou. Tady si můžeme ukázat příklad, kde se to povedlo docela dobře vyladit, i když jsou zde velká akumulační kamna, masivní dřevěné konstrukce. Tady taky vidíme okno a začíná nám zde schodiště a bylo zde nutné si poradit i s výškou.

Nacházíme se ve srubu, vidíme zde masivní originální klády, kde každá má svůj vlastní tvar a můžeme tady vidět velké začepované spoje.

Na akumulačních kamnech je finální hliněná omítka v přirozené barvě. Shora nám prosvítá otevřené schodiště, tak trochu na způsob galerie. Tím je vyřešená dobrá světlost schodiště, aniž by se musely přes den zapínat světla.

Zároveň je to ve spojení s masivní jasanovou podlahou. Nyní už to vypadá, že vše do sebe zapadá, když se to ale člověk snaží vymyslet dopředu nebo zakreslit v projektu, tak je to o dost složitější.