Kamna, krby a sporáky v pasivním domě s rekuperací
V pasivním a nulovém domě prý stačí zapálit svíčku a je teplo. Co když chci ale topit dřevem? Mám nějaké možnosti, jak si přivést prvek ohně do interiéru? A co na to moderní technologie jako je rekuperace? Nepůjde mi při přikládání dým z topeniště do místnosti? Další rozhovor s kamnářem Honzou Křivonožkou.
Je vůbec možné v pasivních nebo nízkoenergetických domech s rekuperací použít topeniště, ve kterém hoří oheň? Ne že by to nešlo, ale co ty moderní technologie jako je rekuperace apod.? Proto tady sedím s Honzou Křivonožkou, abych ho na to zeptal. Honza je profesionální kamnář a využívá ve své praxi principy přírodního stavitelství. Může tedy Honzo v takové stavbě oheň hořet?
Já myslím, že může, ale určitě je dobré se nad okolnostmi zamyslet. A nad těmi důsledky. Jak se mi bude žít s krbovými kamny, akumulačními kamny. Každé mají své výhody a nevýhody. Pasivní nebo nízkoenergetická stavba je dost citlivá na přetápění, a pokud je tam rekuperace, tak musíme přemýšlet i nad výměnou vzduchu, nad přívodem vzduchu odjinud než z té stavby samotné. Musíme si tedy pohlídat pár detailů a zamyslet se nad tím, jak to bude fungovat. Možností je více takže pojďme si to probrat.
U pasivních nebo nulových staveb jde o to, abych tam vlastně vůbec topit nemusel. Takže ten zdroj vytápění tam obvykle stačí úplně minimální. Existují topidla, která mají tak nízký výkon aby tam vůbec dávala smysl?
Teoreticky dostanou lidé od architekta informaci, že v této pasivní stavbě nemusím vůbec topit a stačí zapálit svíčku. Zdálo by se to zbytečné, ale přece jenom za kamnáři chodí lidé, kteří chtějí do pasivních domů kamna. A my se pak snažíme najít řešení, které spočívá v tom, aby kamna byla co nejvíce sálavá, aby měla na svém povrchu co nejmenší teplotu. Jinými slovy, aby se spálená energie ze dřeva v kamnech uchovala po co nejdelší dobu. A aby se po mnoho hodin po malých dávkách do té stavby teplo dostávalo. Jedno malé polínko dřeva může mít výkon 3 až 4 kWh. A to je dejme tomu čtyřnásobek výkonu, který potřebujeme do jednoho většího pokoje u dobře zatepleného domu. Takže potřebujeme tu energii z jednoho polínka dřeva uchovat. To znamená, že potřebujeme jakýsi akumulační typ topení. Potřebujeme nějakou hmotu a ta hmota nám potom v pasivních domech září i 24 hod. V pasivních domech se klidně dostáváme i do toho extrému, že nám akumulační kamna sálají 48 hod. Dostáváme se ale k rovině otázky zda se nám to vyplatí finančně. Já osobně bych tady s tou návratností příliš nepočítal. Akumulační kamna po pořídíme třeba za 200 000 Kč, sice nám stavbu příjemně vytápějí dřevem a spotřeba dřeva může být 2-3 m3 za rok, ale ta úspora proti elektrickému vytápění bude pár tisíc ročně. A na tu stavbu si tak našetřím za 30 až 40 let. Takže bych řekl, že to není úplně zajímavé ekonomicky. Spíše může jít o ten pocit, že používám lokální dřevo jako obnovitelný zdroj a je to příjemné sálavé teplo.
Takže do pasivního domu si asi nekoupím malé litinové kamínka…
Viděl jsem levná litinová kamna umístěná do pasivního domu. Lidé zatopili, ale už za 0,5 hod. tam bylo přetopeno a už se větralo. Pak už se tam netopilo. Ráno ale už bylo zase trochu chladněji a docházelo ke kolísání teploty. To co já oceňuji u těch těžkých akumulačních kamen je tepelná stabilita.
Mluvil jsi ještě o rekuperaci a to bych trošku vysvětlil, protože se to řeší téměř u každých kamen. Je to přívod vzduchu z exteriéru. Je potřeba brát ten vzduch odjinud než je vytápěná místnost. Pak by se mohlo stát, že rekuperace, která pracuje se vzduchem, ho tam nemá dostatek anebo jsou s tím jiné problémy. Volají mi lidé, že mají problém s digestořem, který je tak silný, že přetáhne v podstatě komínový tah a je s tím problém. Zejména v těch dobře utěsněných domech, které splňují blowdoor testy.
A jak je to tedy s tím přikládáním, když otevřu dvířka v rekuperovaném domě, co se potom stane?
Je pravda, že toto je záludný detail. V akumulačních kamnech se topí jednou denně, případně jednou za dva dny v pasivních domech, a je potřeba na to myslet. Pokud mám vyzkoušeno, že prostor mého domu digestoř vysaje během chvilky a vytvoří podtlak, tak je to docela problém a musím se naučit s tím fungovat. Je potřeba si to trošku vyzkoušet, nechat se informovat kamnářem, který staví ta kamna.
Slyšel jsem o nějakých čidlech na dvířkách, které vypínají rekuperaci…
Ano, tyto technologie se dají zapracovat, a dá se to udělat i tak, že zákazník se vůbec nemusíš starat o přívod vzduchu do kamen a dá se to regulovat i automaticky. A ta automatická regulace umí při otevření dvířek vypnout i digestoř.
Dobrý den,.,,já si nedávno krb do nizkoenergetickeho domu poridil..nechal jsem se insipirovat tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/
je to takove doplneni clanku .)