Kamenný dům a akumulace tepla ze slunce

27. 2. 2014 Vytápění štítky: , , , , , 1 komentář

Kevin Off postavil úžasný kamenný dům v horách Colorada. Přes den kameny akumulují teplo ze slunce a v noci pak pouštějí zpět do interiéru. Zkrátil si tak topnou sezónu o několik měsíců. Mimo to je interiér krásnou ukázkou přírodního designu.

Opět se nacházíme na jihozápadě Colorada, ve skalistých horách a jsme tady s Kevinem Off, který je expert na recyklaci. Je to místní, ne úplně typický, kovboj. Poví nám něco o svém domě, kterému říká stone house, a který je zajímavý tím, jak využívá sluneční energii. Právě jsem vysvětlil divákům….

Takový úvod?

Bylo by fajn, kdybychom si popovídali o solárním potenciálu tohoto kamenného domu. Docela dlouho jsme se tím tady tehdy zabývali. V tomto domě je opravdu hodně kamene. Jsou to velké černé kusy skály. Kevin dal dokola hodně oken, svítí zde tedy slunce a kameny se nahřívají. Kolik dní v roce tady svítí slunce?

Okolo 360 dní v roce. Nejsem si přesně jistý, myslím, že je to kolem 70 % slunce ročně.

A jsi spokojený se způsobem, jak jsi tento kamenný dům postavil?

Pravděpodobně bych pár věcí udělal trochu jinak, třeba tuhle velkou stěnu bych dal více směrem na jih.

Kvůli slunci? Nedopadá dost na kameny?

Možná trošku víc na jih, ale já jsem jinak spokojený.

Takže uprostřed tohoto domu je velká kamenná stěna a kolem dokola je dřevěná konstrukce.

Ano, kolem dokola jsou okna a dřevěná konstrukce, takže všechny kameny jsou uvnitř. Celé léto se kameny nahřívají a udržují teplotu. Některé váží přes 6 tun. Přes celé léto shromažďují teplo a tím pádem tady není zima, je tu opravdu příjemně. Takže máme o 4 měsíce delší léto. To jsou opravdu příjemné měsíce.

Chceš říct, že přes den, když sem slunce svítí i v zimě, se kameny nahřejí a v noci, kdy je zima, tak uvolňují naakumulované teplo.

Přesně tak, pokud si chci někam vyjet uprostřed zimy nemusím se bát, že mi tady něco zamrzne, až se vrátím. Asi náš pes…

A co ten velký strom vzadu? Zvenku to vypadá jako nějaká věž. Má to nějaký účel?

Ne. Je to spíš takový umělecký kousek. Ten strom jsem našel a hodně se mi líbil a tak jsem si ho přinesl domů, postavil jsem ho zevnitř, ale hodně vyčnívá ze střechy. Kolem toho jsem to pak obestavěl a vznikla tam taková věžička.

A co ta velká kovová trubice, ta nesloží k tomu, aby přiváděla teplo dolů? Vím, že jsi tady dělal něco na způsob kanálů.

To je projekt, který je další na řadě.

Takže bys chtěl převést teplo z té věže tady dolů?

Ano, ale je snadnější dostat studenější vzduch nahoru a pak přivést méně studený vzduch zpět dolů. Je snadnější převádět studenější než teplejší vzduch.

A v současnosti to funguje dobře, ne?

Ano.

Kdy jsi začal stavět tento dům?

Asi před 20 lety. Pracoval jsem na tom tak prvních 10 let, potom jsem si dal 5 let pauzu. A pak přišel Jakub a Peter a dokončili to. Jakub toho tady udělal hodně. Vlastně tuto podlahu dělal Jakub. Ty sis myslel, že to tímto způsobem nepůjde. A Petr a já jsme ti říkali, že to půjde, že ty budeš míchat beton a my to uděláme. Nakonec jsme ani nestíhali pokládat kameny, jak ti to šlo. Funguje to hodně dobře.

Ano, o podlaze natočíme jedno celé video, protože je tady toho hodně co ukazovat. Ty jsi také použil kameny k výplni stropu, mezi střešní trámy.

To byl taky tvůj nápad. Pamatuješ si to? Opravdu byl. Pořád jsem přemýšlel, co tam dát a tys mi řekl, proč tam nedáš kameny. A já řekl OK! Takže tady nad námi jsou obrovské kameny, které váží přes 45 kilogramů.

Ty už si tady vlastně pár zim přečkal, takže sis zkusil, jak to funguje. A pamatuji si, že si se obával, zda je dům pořádně utěsněný. Materiály, které si tady použil, jsou všechny recyklované, recyklované dřevo a další materiály.

Ano, až na okna, ty jsou nová. Všechno ostatní je recyklované a znovu použité.

Je to taky docela velké obydlí, kolik přesně metrů čtverečních?

Okolo 280 m2.

To bude asi ale hlavně kvůli těmto kamenům uvnitř domu.

Přesně tak, zabírají tady strašně moc místa.

Je dobré mít jako zdroj slunce, ale také máš velké problémy s vodou, je to tak? My máme právě pravý opak, nemáme tolik slunce, ale zase máme všechno pěkně zelené. Tady je asi pořád nedostatek vody.

Přesně tak, je tu velké sucho, teplo a hodně slunce. Je tu hodně slunečno.

Je třeba to využít.

Přesně tak.