Jasanová podlaha

17. 9. 2020 Interiéry štítky: , ,

Světlá jasanová podlaha – cena je to oč tu běží. Pokud se ale zamyslíme nad celkovou skladbou podlahy, nemusí to být až tak velký rozdíl.

Už dříve jsme sdíleli nějaké masivní dřevěné podlahy, byl to smrk a dub. Je to podlaha spíše fošnového stylu. I tloušťka podlahy je kolem 4 cm. Některá prkna jsou až 35 cm široká. U těchto provedení se řeší primárně cena. Taková podlaha se líbí asi každému a jde o to si vybrat jenom tu dřevinu. U jasanu se dá oproti dubu vypíchnout větší světlost. A možná taky větší barevnost, protože je zde větší kontrast běle a jádra.

I když z toho nikdy neuděláme nějakou levnou podlahu, můžeme si pomoci celou skladbou. Je optimální srovnávat celou skladbu dřevěné podlahy. Je to to jediné objektivní. Nelze si říct jen cenu za finální povrch. V kontextu celé stavby se dá dřevěná podlaha udělat za rozumné peníze.

Případy, kdy můžeme takto s cenou pracovat jsou, když to montujeme přímo na nějaký dřevěný rám. Když vezmu skladbu od přízemí, tak máme na základové desce nějakou izolaci, většinou je to polystyren. Na tom je anhydrit nebo beton. A na to se buď lepí nějaká finální podlaha, tenčí a dřevěná. Skladbu ale můžeme udělat úplně jinak a místo polystyrénu a betonu dáme dřevěný rám. A přímo na ten dřevěný rám namontujeme dřevěná prkna. A použijeme nějakou izolaci do toho rámu. Tak nám některé skladby odpadají.

Pokud to srovnáme se stavbou 2. NP, kde často křížíme nějaké OSB desky nebo Fermacell desky, máme tam nějaké rošty a teprve na to dáváme finální podlahu… Když si pak spočítám celé to souvrství, tak nám to může vycházet hodně jinak. Nebude to nikdy levná podlaha ale v porovnání s některými jinými typy dřevěných podlah, které se běžně nazývají masivní nebo celodřevěné, je to určitě zajímavé řešení, které se bude určitě líbit každému.