Jaký nátěr pro zachování vzhledu čerstvého dřeva?

18. 12. 2018 Doplňky, Dřevostavby štítky: , , ,

V praxi neznáme žádný nátěr, který by i po 10 letech zachoval vzhled čerstvě opracovaného dřeva. Obecně je ochrana dřeva proti UV záření funkční, pokud nátěr obsahuje nějaký pigment. Přesto stav dlouhodobě udržet nejde.

Čerstvé natřené dřevo vypadá krásně. Většině lidí se takový stav dřeva líbí a rádi by ho zachovali. Když to přeneseme na stavbu roubenky, sruby někdy i nábytek. Neznám asi nikoho, komu by se to čerstvé opracované dřevo nelíbilo.

Problém nastává v okamžiku kdy chceme tento stav zachovat. Za mnou se nachází srub, který stále vypadá jako nový. Jakoby to dřevo bylo čerstvě opracováno. Je to částečně tak, ve stavbě se ještě nebydlí. Srub tady už je rok a půl. Dřevo vypadá pořád čerstvě opracované. Jak toho dosáhnout?

Možnosti moc nemáme a stav dlouhodobě udržet nejde. Obzvlášť pokud chceme použít přírodní nátěry. To jsou většinou přírodní oleje. Obecně je ochrana dřeva proti UV záření funkční, pokud tam máme nějaký pigment. Ať už je to lak, olej nebo jakýkoliv jiný nátěr. Jsou tam pak nějaká aditiva nebo UV filtry, které lze nalézt vypsané na krabičce s nátěrem. Zabraňují právě tomu, aby dřevo pohledově rychle zestárlo nebo ztmavlo. To si samozřejmě vybírá v přírodním stavitelství nějakou daň a ten nátěr už nebude čistý.

Veškeré přírodní oleje toto nemají. Odolnější oleje, které se doporučují do venkovních prostor, jako je například tungový olej, jsou přirozeně tmavší. Když pak otevřete takové balení, tak oleje jsou už většinou do žluta nebo do hněda. Když pak to dřevo natřete, tak hned ztmavne. Když pak na to svítí slunce a teče voda, dřevo dále tmavne a získává běžnější charakter tmavších tónů, až po nějakou šedou.

V tomto případě byl použit přírodní olej, který už není úplně čistý a má v sobě aditiva s UV filtry proti tmavnutí. Asi všechny UV filtry proces tmavnutí dřeva zpomalí. My v praxi neznáme žádný nátěr, který by po 10 letech zachoval vzhled čerstvě opracovaného dřeva. Můžeme to samozřejmě nějakým způsobem zpomalit. Nátěry se vyvíjí a ochrana může být účinnější. Na konkrétním případě si však takový dlouhý časový úsek ukázat nemůžeme. Je dobré počítat s tím, že dřevo i při takovémto nátěru bude postupně tmavnout.

Dostáváme se tedy do úplně jiné optiky kdy se věnujeme naopak postaření dřeva. Což je vzhled, který se někomu velmi líbí a více ho preferuje. Tak nějak pořád nejsme spokojeni s tím přirozeným stavem.