Jak zabránit tmavnutí dřeva

28. 8. 2015 Interiéry, Materiály štítky: , , 22 komentářů

Každé dřevo časem tmavne. Jak tomu zabránit? Řešením může být přimíchání bílého pigmentu do bezbarvých nátěrů. Obzvláště v interiéru pak může jít o trvalé řešení. Postup přitom může být čistě přírodní a můžete použít přírodní oleje a přírodní pigment.

Jak zabránit tmavnutí dřeva? Je to věc, kterou často řešíme, a která je hodně aktuální. Pokud se snažíme nechat dřevo v přírodním stavu, a co nejméně do něj zasahovat, tak poté co dřevo nějak opracujeme, odkorníme, vybrousíme, tak v prvním okamžiku je dřevo hodně světlé. Postupem času ale tmavne. To neplatí jen pro venkovní prostředí, ale také pro interiéry.

Všichni určitě známé klasické smrkové palubky, kdy poté co je namontujeme docela rychle žloutnou. Pokud je tedy nenatřeme vyloženě bílou barvou nebo nějakým světlým nátěrem a chceme zachovat přírodní nádech.

Můžeme použít různé bezbarvé nátěry: laky, lazury či přírodní oleje. Pořád ale nezabráníme tmavnutí dřeva. Mohu tam být nějaké UV filtry, které ten proces tmavnutí zpomalí. Ale ať je to sebelepší UV filtr nebo výrobek, tak jenom zpomaluje postupné tmavnutí. Pokud tedy chceme nechat povrch co nejsvětlejší po co nejdelší dobu, tak je tady jeden kompromis, kdy můžeme do bezbarvých nátěrů přimíchat bílý pigment.

Toto provedení je možné jak syntetické, tak v přírodním oleji. Tady vidíme příklad přírodního oleje, do kterého je vmíchám pigment. Světlost a dřevo prostupnost získáme množstvím použitého pigmentu. Je to ale dáno také počtem nátěrů. Jeden nátěr v tomto provedení by vypadá jako čerstvě vyhoblované dřevo. Když tam pak přidáme druhý nátěr, tak už je to více do bílé barvy a povrch se nám více zesvětlí a i dlouhodoběji zůstane takto světlý. Je evidentní, že na tomto dřevě je nějaký nátěr, ale přitom pořád vidíme všechny suky a kresbu dřeva.

Toto je tedy způsob, jakým to můžeme vyřešit a obzvláště v interiéru je to trvanlivé řešení. Postup může být čistě přírodní – použijeme přírodní olej a přírodní pigment. Na těchto záběrech vidíme, že je to opravdu rozdíl, když máme ve srubu jednu místnost, která je udělána takto a hned vedle v místnosti je to natřené pouze přírodním olejem.