Jak zabránit tmavnutí dřeva

28. 8. 2015 Interiéry, Materiály štítky: , , 18 komentářů

Každé dřevo časem tmavne. Jak tomu zabránit? Řešením může být přimíchání bílého pigmentu do bezbarvých nátěrů. Obzvláště v interiéru pak může jít o trvalé řešení. Postup přitom může být čistě přírodní a můžete použít přírodní oleje a přírodní pigment.

Jak zabránit tmavnutí dřeva? Je to věc, kterou často řešíme, a která je hodně aktuální. Pokud se snažíme nechat dřevo v přírodním stavu, a co nejméně do něj zasahovat, tak poté co dřevo nějak opracujeme, odkorníme, vybrousíme, tak v prvním okamžiku je dřevo hodně světlé. Postupem času ale tmavne. To neplatí jen pro venkovní prostředí, ale také pro interiéry.

Všichni určitě známé klasické smrkové palubky, kdy poté co je namontujeme docela rychle žloutnou. Pokud je tedy nenatřeme vyloženě bílou barvou nebo nějakým světlým nátěrem a chceme zachovat přírodní nádech.

Můžeme použít různé bezbarvé nátěry: laky, lazury či přírodní oleje. Pořád ale nezabráníme tmavnutí dřeva. Mohu tam být nějaké UV filtry, které ten proces tmavnutí zpomalí. Ale ať je to sebelepší UV filtr nebo výrobek, tak jenom zpomaluje postupné tmavnutí. Pokud tedy chceme nechat povrch co nejsvětlejší po co nejdelší dobu, tak je tady jeden kompromis, kdy můžeme do bezbarvých nátěrů přimíchat bílý pigment.

Toto provedení je možné jak syntetické, tak v přírodním oleji. Tady vidíme příklad přírodního oleje, do kterého je vmíchám pigment. Světlost a dřevo prostupnost získáme množstvím použitého pigmentu. Je to ale dáno také počtem nátěrů. Jeden nátěr v tomto provedení by vypadá jako čerstvě vyhoblované dřevo. Když tam pak přidáme druhý nátěr, tak už je to více do bílé barvy a povrch se nám více zesvětlí a i dlouhodoběji zůstane takto světlý. Je evidentní, že na tomto dřevě je nějaký nátěr, ale přitom pořád vidíme všechny suky a kresbu dřeva.

Toto je tedy způsob, jakým to můžeme vyřešit a obzvláště v interiéru je to trvanlivé řešení. Postup může být čistě přírodní – použijeme přírodní olej a přírodní pigment. Na těchto záběrech vidíme, že je to opravdu rozdíl, když máme ve srubu jednu místnost, která je udělána takto a hned vedle v místnosti je to natřené pouze přírodním olejem.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Krist napsal:

  Dobrý den, moc prosím o radu, kde sehnat bílý pigment a vůbec pigmenty do oleje. Na nátěr srubu mám čistý olej lněný (vně i uvnitř), tungový (ven) a světlicový (jen vnitřek). Dovnitř srubu bych vmíchal pouze bílý, venek chci vybrat nějaký odstín.
  V jakém poměru přimícháváte a jakým způsobem ? Děkuji,
  Tom.

 2. Přírodní bydlení napsal:

  Necháváme si to míchat přímo u dodavatelů olejů. Nejlepší je poradit se přímo s nimi.

 3. Veronika napsal:

  Můžete prosím doporučit dodavatele olejů, s kterými spolupracujete? Děkuji

 4. Přírodní bydlení napsal:

  Moravia bio a Kreidezeit.

 5. Bönischová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je pro nátěr vnitřních stran roubenky vhodnější čistý světlicový olej nebo světlicový olej s voskem. obojí na olejenadrevo.cz moc děkuji

 6. Přírodní bydlení napsal:

  My většinou používáme světlicový čistý olej nebo olej s přídavkem vosku, který pak bývá světlejší. Záleží na tom, co od toho čekáte. Každý olej má své výhody a nevýhody (pracnost, voděodolnost, lesklost atd.) Samotný olej je většinou matnější.

 7. Zuzana napsal:

  Dobrý den,
  pokud mám doma klasické (již ztmavlé a starší) dřevěné palubky, je možné je pouze přetřít olejem s pigmentem, nebo musím obrousit, abych dosáhla zesvětlení?
  Předem děkuji za odpověď

 8. Přírodní bydlení napsal:

  Záleží na stávající úpravě a od toho by se to vše odvíjelo…

 9. Hájková napsal:

  Dobrý den,
  před rokem jsme nechali zbrousit a naolejovat podlahu z dřevěných (asi dubových) drobných palubek. Bohužel jsme vybrali příliš tmavý odstín oleje. Je možné to nějak zesvětlit, aniž by se muselo brousit znovu? Pomůže bílý pigment v nové vrstvě oleje?

 10. Přírodní bydlení napsal:

  Dobrý den, přece jen jde už o poměrně složitý technický problém. Využijte prosím naši službu poradenství: https://www.prirodnibydleni.cz/poradenstvi/

 11. Breta napsal:

  Take se nemusi natirat vubec

 12. Lenka Hořejší napsal:

  Také existují přípravky na bázi louhu nebo mýdla. AURO a PNZ je mají myslím. Mají zabránit tmavnutí dřeva. Máte zkušenost?

 13. Přírodní bydlení napsal:

  Dlouhodobou zkušenost s tím nemáme.

 14. Milan napsal:

  Dobry den , mozem pridat biely pigment do laku na baze polyuretanu jedna sa o lak remmers vodou rieditelni

 15. Přírodní bydlení napsal:

  obecně ano, záleží ale na výrobci

 16. Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  natřel jsem postel ze smrkového masivu bezbarvým vodou ředitelným lakem značky Lazurol, dřevo samozřejmě zežloutlo. Chci se Vás tedy zeptat na další postup, popřípadě je dobré pokud nyní použiji lak či olej značky Remmers a do toho si dám namíchat bílý pigment? Jestliže ano, který konkrétní typ oleje/laku Remmers bych měl použít?
  Předem děkuji za Vaši odpověď.

 17. Přírodní bydlení napsal:

  Odkázali bychom vás v tomto kontextu na naše poradenství, není na to prostě jednoduchá odpověď. Kontaktujte nás prosím telefonicky.

 18. pavlina napsal:

  dobrý den, v ukazce jste tedy použili světlicový olej s bílým pigmentem?dekujji

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.