Jak udělat nové podlahy ve starém domě
Jak nejlépe rekonstruovat podlahu ve starém domě.
U různých starých domů situace často bývá podobná. Je jedno, jestli je to starý dům, nebo starý dřevěný dům. Do určité doby v minulosti, kdy se nepoužívaly hydroizolace, které stavbu oddělí od zemní vlhkosti, dřevěné roubenky byly přímo spojeny se zemí, takže nasákávaly spodní vlhkost. V těch místech, kde vody bylo více, to působilo problémy. Rozdíl je v tom, že dnes bydlíme jinak a domy používáme jinak.
U rekonstrukcí narážíme na to, jak to dobře vyřešit. Málokdy je možnost hydroizolaci doplnit tak, aby fungovala – naopak často vidíme chybná řešení, že i když ten dům nějak dýchal, i když byl vlhký, a vysychal, tak nevhodným zásahem lidé dům uzavřou, snaží se to řešit jako u novostaveb nebo novými systémy, ale pokud se to neudělá pořádně, tak je to spíše kontraproduktivní.
Jaká jsou možná řešení? Optimální vzhledem k dnešním materiálům a cenám, a abychom propojili vlastnosti, které potřebujeme, tedy aby ta vrstva drenážovala a zároveň byla zateplená, je použít pěnosklo. Ve standardní frakci to vypadá jako koks, při instalaci se různě zhutňuje a má svá specifika použití. Je nenasákavé, takže neumožňuje vodě vzlínat, zároveň má tepelněizolační vlastnosti, díky čemuž je to výjimečný materiál, který se vyrábí recyklací skla. Pěnosklem si můžeme pomoci od vlhkosti a zároveň i zateplit.
Je jiná otázka, jak řešit obvodové stěny a příčky, pokud jde ale o podlahy, máme dvě možnosti: můžeme v pěnoskle integrovat dřevěný rám, jak je to vidět tady na videu, a na to potom může přímo přijít podlaha palubkového stylu, což je optimální z hlediska ceny – už není potřeba vytvářet další vrstvy. Pokud třeba v koupelně chceme na podlahu dlažbu, můžeme použít na rošt OSB desky a na ně dlažbu nebo i elektrickou rohož pro podlahové topení. Nebo na to můžeme vylít betonovou desku s armaturou, která nám bude na tom pěnoskle držet a bude odizolovaná. Pak už můžeme vybírat finální povrchy.
Každý starý dům je individuální a nelze říci obecně platné nejlepší řešení, vždy je to potřeba zvážit. Samozřejmě jsou tu i další možnosti, např. odvětrávané podlahy, tj. systémy odvětrávání pod podlahou, ale ty jsou často limitovány výškou. V podlaze vytváříme vzduchové proudění, ale nad tím potřebujeme ještě tepelnou izolaci plus tu podlahu, aby se dům dal zateplit. To už je o větších nákladech a taky musíme mít prostor, abychom se vešli do světlé výšky v místnostech, což je často limitující u starých domů.
Pokud chceme spravit dům s co nejmenším rizikem, tak často uvažujeme o střeše, ale není to jen o ní. Pokud dům vlhne odspoda, tak budeme mít hodně podobné problémy, jako když nám teče střechou.
Dobrý den, děkuji za inspiraci, jak řešit izolaci a zateplení odspodu. Jak ale prosím řešíte izolaci podlahy kolem zdí? Děkuji. Lukáš Straka
Dobrý den,
Děkuji za velice zajímavý podnět. Řeším tu samou věc a chtěl jsem použít Liapor (ten však je nasákavý.
Měl bych jeden dotaz. Jak máte osazený ten rošt ve videu? Normálně posazený na tom pěnoskle a pak dosypaný? Nesedá si pak ta podlaha? Tohle je poměrně velká frakce.
Děkuji a zdravím