Jak dlouho trvá postavit srub či stavbu z masivního dřeva

26. 3. 2015 Dřevostavby, Sruby

Jak dlouho trvá postavit srub či roubenku? Z praxe trvá jen příprava na stavbu domu z masivního dřeva 1 rok (ujasnění představy, projekt, povolení), a to za předpokladu, že máme pozemek. Je také dobré myslet na zimní těžbu dřeva a dát domu čas na vysychání sesednutí.

Jak dlouho trvá postavit srub nebo takovouto stavbu z masivního dřeva? Pokud ještě nemáme pozemek, tak se to nedá vůbec určit. Pokud už pozemek máme, tak z praxe to trvá většinou 1 rok, než se dá do kupy projekt, než si ujasníme představu, a než se vyřídí stavební povolení. Teorie, za jak dlouho může být stavební povolení hotovo, je jedna věc. V praxi je to tak, že každý pozemek má svoje specifikum. Vždycky se tam najde něco, na čem se to trochu zabrzdí.

U tohoto typu masivní dřevostavby je dobré to také plánovat spolu se zimní těžbou. Začínat někdy v září či říjnu není úplně ideální, protože za námi je letní těžba nebo jsou to jenom nahodilky či těžba kůrovce a zimní těžba ještě není. Takže buď jsme se o to museli starat z té minulé zimy anebo nemáme jinou možnost. Načasování začátku stavby je potom spíše lepší na jaro nebo léto, kdy máme zdroj dřeva ze zimní těžby.

Poté co uděláme nějaký hrubý skelet stavby, je ideální moc nespěchat a nechat stavbu v otevřeném stavu projít další zimou. Srub odvětrává, vysychá a dojde k hlavnímu sesednutí stavby vlivem zatížení a vysychání nevázané vody, která je ve dřevě. Tím dojde k těm největším změnám. A dále pak pokračovat v dokončování stavby.

U této stavby jsme začali předminulou zimu, nyní už máme po další zimě, je jaro a stavbu teprve uzavíráme. Uzavíráme otvory kolem oken a dveří a dodělávají se podlahy vevnitř. Takže toto je nějaký minimální čas k realizaci stavby.

Teoreticky i prakticky to jde mnohem rychleji, třeba i za půl roku, ale to není úplně šťastné řešení a je lepší počítat s trochu delším časovým úsekem. Pokud bychom to tady trochu déle natáhli, tak by to stavbě vůbec nevadilo. Dnešní doba takovémuto přístupu vůbec nesvědčí. Rozšířený požadavek je co nejrychleji, kdykoliv a kdekoliv vytěžit dřevo, rychle ho nařezat, rychle postavit, rychle natřít a rychle bydlet, ale potom už nám zbývá jenom rychle umřít.