Interiérové nátěry a povrchy jsou nám nejblíže

17. 10. 2020 Interiéry štítky: , ,

Jak si vylepšit, nebo naopak znehodnotit interiér výběrem nátěru nebo finální vrstvy.

Výběr finálního nátěru v interiéru může být zcela zásadní. Ať už je to nátěr na zeď nebo na dřevo. Finálním nátěrem můžeme hodně zkazit anebo si hodně pomoci. Zejména v kontextu interiérového klimatu a pocitové pohody.

Například si můžeme udělat nějakou parádní skladbu tím, že třeba použijeme hliněné omítky nebo dřevo. Jenže potom třeba zatřeme hliněné omítky nevhodným nátěrem. Tím úplně eliminujeme výhody, které nám materiál může přinášet. A to samé platí pro dřevo.

Naopak pokud máme normální dům nebo nemáme finance použít přírodní materiály, které bývají často dražší, můžeme použít nějaký vhodný finální nátěr. Ten nám může zlepšit interiérové klima. Nebo můžeme použít nějakou finální úpravu. Pokud máme například pouze sádrokarton v interiéru, můžeme jako finální vrstvu nanést hliněnou omítku. Také to nebude úplně levné, oproti standardnímu přetmelení, natření primalexem a zatáhnutí sádrokartonu do lepidla. Umožní nám to ale udělat finální vrstvu v hliněné omítce.

Nebo můžeme použít namísto standardních nátěrů třeba přírodní vápenné nebo hliněné omítky. Nebo se stačí jenom začít zajímat, zda jsou v nátěrech těkavé látky a co nám to může přinášet v prostoru. Často je to pro nás jen finální vrstva, kterou něco natřeme, ale ta vrstva je nám nejblíže. Vzduch, který dýcháme se dotýká ploch stěn. V tomto kontextu je to hodně důležité.

To samé platí u dřeva. Máme tady dřevěný povrch, ale pokud ho natřeme epoxidem nebo lakem, tak dřevo sice vidíme, ale s interiérovým prostředím už tak dobře nepracuje.

Výhodou i nevýhodou dnešní doby je, že máme mnoho možností. Vybrat si dneska nějaký nátěr je na dlouho. A hlavně se v tom vůbec zorientovat! Každý výrobce samozřejmě tvrdí, že ten jeho výrobek je nejlepší. Je potřeba tomu věnovat nějakou energii a informace získat. Často nad tím ale vůbec nepřemýšlíme, že by na tom mohlo záležet. Je to pro nás už jenom nějaký detail, že to jenom natřeme a je to hotovo.