Inspirativní dřevostavba plná přírodních materiálů

4. 2. 2022 Dřevostavby, Interiéry štítky: , ,

Jasanové podlahy, světlé hliněné omítky, akumulační kamna, sporák, nádherná kuchyně a mnoho dalšího v nové přírodní dřevostavbě.

Dřevostavba v duchu přírodního stavitelství s velkým využitím přírodních materiálů a hodně vydařená realizace, kde vidíme propojení dřeva, jak na stropě (světlé dřevo smrkové), tak na podlaze (jasan) a světlých hliněných omítek, a do toho tahle nádherná akumulační kamna.

Tahle povrchová úprava není marocký štuk ani cementová stěrka, je to speciální kamnářská stěrka, které se říká fresko. Další krásný detail je tato dřevěná lavice. Tady bych vypíchl dřevinu, která je stále celkem opomíjená. Lavice je z jilmu, je to nádherné dřevo, celkem dostupné. My v těch tvrdých dřevin zůstáváme primárně u dubu a jasanu, a přitom tu jsou takové nádherné dřeviny. Harmonicky působí všechny tyto tvary, obliny zjemňují prostor. 

Navazuje tu nádherná kuchyně, kde je sporák na dřevo a hodně atypická stěrka, je to stále ta kamnářská fresko stěrka, ale tady byla použita netradičně tam, kde obvykle používáme jiné materiály. Kuchyně je více méně celodřevěná, dubová pracovní deska, světlost sem vnáší jasan, který mezi tvrdými dřevinami patří mezi ty světlejší. Všechno se to podařilo sladit dohromady. Propojení věcí a materiálů, které se nabízí, pokud chceme celou stavbu postavit za použití co nejvíce přírodních materiálů. Tady se to povedlo i při celé rekonstrukci, od přírodních izolací přes venkovní fasáda a obklady je takto pojata celá stavba.

Na dalším videu sdílíme podkroví, na které se dostaneme tímto schodištěm. V celé stavbě si ukazujeme i prostor bez bílých ploch, což je neobvyklé, nejsou tu žádné vyloženě bílé plochy. Snad můžeme i  přes tyto záběry nacítit světlost nebo kombinaci povrchů, která je velmi příjemná a útulná, ale je pravda, že světla tu je méně. Světlost dodávají portály, což je velký stavební otvor, který je prosklený. Za mě je to hodně vydařený prostor, je to především hodně inspirativní, když tyto věci takto nakombinujeme.