Horský skleník

24. 7. 2014 Zahrady štítky: , ,

Mohou vyrůst rajčata a papriky v horských podmínkách? Ano! Podívejte se na krásný skleník, který je součástí seníku, stojí na základech z kamene a jílu, má modřínovou konstrukci a skla jsou z bazaru.

Dřevěná alternativa skleníku strčí do kapsy všechny polykarbonáty a plasty. Hlavními výhodami takového řešení je trvanlivost, snadná údržba a malá náchylnost k poškození. Celý tento horský skleník je přilepen ke stavbě seníku a ovčína. Má společnou střechu a zároveň prosklenou stěnu, takže tam je dostatek světla.

Celá konstrukce je z modřínového dřeva. Základ, který je pod nosným hranolem je, až na několik nosných betonových pilířku, kamenný, a je slepený pouze jílem. Je to inspirace předky, kteří v této oblasti takto zakládali staré dřevěnice. I dům, který je na tomto místě, stojí na takovémto základu. Skleník má stejné základy. Střecha sem nepřesahuje, aproto je to z vrchu chráněné tímto dřevěným parapetem, aby se jíl nevymýval deštěm.

U vchodu vidíme, že jsou zde využité staré balkónové dveře. Celá prosklená stěna jde určitě řešit nějakými starými skly, tady máme dokonce dvojsklo. Je to sklo koupené v bazaru a je naprosto dostačující pro tento účel.

Je to 1. rok v tomto skleníku a je vidět, že to zatím funguje. Nacházíme se v 600 m.n.m. v horách Beskyd a takto tady rostliny běžně nerostou. Skleník je možná atypický tím, že je prosklená pouze jižní stěna. Na podzim a na jaře, kdy je slunce níž, tak zabírá celou tuto plochu. Slunce dopadá na protější stěnu do výšky cca 1 metr, takže je to kompletně zalité sluncem. V létě, když jsou velké vedra, je slunce vysoko a dopadá do skleníku úplně pod jiným úhlem. Nehrozí, že by se rostliny spálily nebo zatím se to nestalo. Naopak i ty rostliny více vzadu, které jsou nyní v tomto ročním období (červenec) víceméně pořád ve stínu, rostou úplně stejně jako rostliny vepředu.

Teda nejsem zahradník ani expert na zahradničení, takže je to jenom takový laický postřeh. Určitě není problém, že je tu pouze 1 jižní stěna. Má to ještě 1 výhodu nebo potenciál, tady ta zadní stěna může dobře akumulovat teplo. Ještě tu budeme dělat nějaké úpravy, skleník není ještě úplně hotov, akumulace tepla bude daleko větší. Chladnější noci brzy na jaře a pozdě na podzim budou vychytány akumulací zadní stěny. Takže to je takový horský skleník.