Dřevokazný hmyz, plísně a strach
Správně navrženou dřevěnou stavbu není potřeba natírat žádným chemickým nátěrem, který by sloužil jako ochrana před dřevokazným hmyzem a plísněmi. Přes 100 let starý horský hotel je toho důkazem.
Dřevokazný hmyz, plísně a strach. Nacházíme se na jednom z nejstarších horských hotelů v Beskydech. Tento hotel se nachází v nadmořské výšce 800 metrů a je vystaven náročným povětrnostním podmínkám. Tato stavba byla postavena někdy kolem roku 1918 a můžeme vidět, že dřevo je vysoko nad zemí. Máme tady dokonce i nějaký starý asfaltový pás, jako izolaci, což bylo určitě dobře. Roubená stěna byla pobita dřevěným šindelem, který tady to dřevo chránil po celou dobu.
Poté, co jsme začali rekonstrukci této fasády a odkryli jsme šindel, který tady byl celou tu dobu, tak se nám opět potvrdila jedna věc – pokud je stavba správně navržená, z kvalitního dřeva, tak není potřeba používat chemické nátěry. A to ani pro jistotu.
Tady na těch trámech, které jsou vesměs všechny zdravé, můžeme vidět, že dřevokazný hmyz se pustil jenom do těch míst, kde ti původní stavitelé nechali kůru. A s tím se potkáváme i na jiných starých chalupách. Je opravdu důležité, aby dřevo, které použijeme, nebylo napadeno a nezůstávala na něm kůra. Tady to všude můžeme vidět na těch oblinkách, že jsou tam zbytky kůry – chrobák je právě nejvíce na těchto místech, kde ta kúra zůstala.
Tyto stěny jsou dlouhodobě v suchu, takže tu není žádná dlouhodobá vlhkost a po plísních tady není žádná památka. Pokud někdo argumentuje „pro jistotu“ – dnes jsme naučení všechno natírat a máme strach, že nám tu chalupu něco se žere za několik let – tak tady máme 100letý důkaz, že tomu tak není a tato stavba zde bude stát určitě další desítky let. Takže je to něco k zamyšlení.
* Označené položky jsou povinné.