Starý hliněný dům na jihu USA

9. 8. 2013 Ekologie, Materiály štítky: , , , , , , 2 komentáře

100 let starý hliněný dům z vepřovic stále odolává klimatických vlivům i bez funkční střechy. A jak je to dnes se stavbami z hlíny na jihu USA?

Stavby z vepřovic mají u nás dlouholetou tradici a tady máme malé srovnání z jiného polopouštního klimatu. Nacházíme se na jihozápadě USA a tato stavba z nepálených cihel je stará přes 100 let — byla postavena někdy roku 1880 až 1890. Již dlouhou dobu nemá funkční střechu.

Měl jsem možnost pozorovat stárnutí této stavby posledních 15 let, kdy byla vystavena všem klimatickým vlivům. Těžko říct, jak dlouho tady bude ještě stát, ale za těch 15 let jsem pozoroval pouze malé změny. A je dobré vidět, jak zde někteří lidé navazuji na tradici tohoto přírodního materiálu, a vylepšují technologii, kdy používají dvojitou stěnu – 2 stěny z hlíny a uprostřed je vzduchová mezera nebo nějaká tepelná izolace. Vylepšuje to tepelně izolační vlastnosti. Lidé v těchto domech s jednoduchou hliněnou zdí dlouho žili.

Toto klima má výhodu v tom, že hlína zde dlouho drží a degraduje velmi pomalu. I základy, které jsou pouze kamenné, a stěna není nijak odizolovaná, tak to nemělo vliv na stárnutí a degradaci. Hlavní je to, že střecha, která byla původně šindelová (cedrový šindel), již není funkční a dlouho se dům neobýval, což je hlavní problém a příčina, že je teď na spadnutí.

Dneska se zde dají koupit speciální zařízení na výrobu nepálených cihel, ale pořád to vyžaduje nějaké znalosti a dovednosti. Není to úplně jednoduché namíchat správný poměr hlíny. Někteří se snaží využívat zeminu, která se nachází na místě stavby, a vidíme, že to funguje. I zde je to však cesta nějakých nadšenců. Hodně lidí zde je konzervativních nebo se přistěhovali z toho normálního světa. I zde je to tedy pořád vzácnější alternativa.

Tento dům je však ukázkou toho, že to může fungovat. Každý slaměný nebo hliněný dům, kde jsem byl, má specifické a hodně příjemné klima a má to své kouzlo. Je dobré vidět, že lide v zemích jako je USA, mají vztah k těmto přírodním materiálům a toto je jedna z pěkných ukázek.