Hliněné omítky na stropě a šikminách
Jak aplikovat pořádnou vrstvu hlíny na šikmých plochách a stropech v moderním interiéru.
Může být větší vrstva hlíny na stropě a na šikminách? Mluvíme tedy o hliněných omítkách a jejich aplikaci na jiné plochy než vertikální. Možné to je – i když hlína není flexibilní materiál, tak můžeme tyto plochy vyřešit a záleží hodně na tom, v jaké tloušťce chceme hlínu aplikovat.
Ten důvod, proč to děláme, je pořád stejný – je to o úžasné schopnosti tohoto materiálu absorbovat vlhkost a potom ji postupně uvolňovat do interiéru. Hlína zpříjemňuje klima v rodinných domech a interiérových prostorech. Tady to byla trochu výzva v tom, že jsme nanášeli větší vrstvu hlíny na šikmých plochách. Na plošné materiály nebo OSB desku se to řeší pomocí technologie nanášení na rákos, kdy se kříží dvě vrstvy rákosu a potom se to postupně natahuje – takový trochu lepivější mix.
Tady je vrstva hlíny 3 až 4 cm. Jako podkladní rastr jsme zvolili dvě na laťky, do kterých se vtlačovala hrubá omítka. Pro celkové zpevnění se ještě do kříže dával rákos, na který se nanesla další vrstva hliněné omítky. V této fázi vidíme dokončenou hrubou omítku. Na ní budou následovat další vrstvy – vrstva jemné omítky, pak tkanina pro další zpevnění a teprve poté nějaká finální dekorativní pohledová omítka.
Někoho možná zaujme, proč je v tomto rohu klasické lepidlo. Je to proto, že u střešních oken nemáme na této špaletě dostatek místa, abychom mohli nanášet dostatečnou vrstvu hlíny. Takže tato část se udělá jenom v lepidle a všechno se to pohledově sjednotí finální vrstvou.
Na detailu jsou pěkně vidět laťky, které jsou trochu utopené a za tím je OSB deska. Ale jde pěkně vidět skladba. Pocitově i pohledově hlína, poté co zaschla nikam „nepůjde“ a vidíme to i na starých domech, kde hliněné omítky byly často aplikované na stropech. Bylo to právě na nějakém palachu, na rákosu, který byl kotvený k normálním stavebním deskám.
I v prostorech, kde těch kolmých stěn není mnoho, můžeme hliněné omítky řešit na šikminách a na stropech. I když se to v dnešní době hodně řeší různými flexibilními materiály, které lépe vyrovnávají pohyby staveb a různé dilatace, tak vidíme, že i takovýto materiál, který je osvědčený a neflexibilní, v podstatě můžeme říct jenom obyčejná hlína, nachází znovu uplatnění víceméně na jakýchkoliv plochách v interiéru.
děkujeme za toto i jiná videa. Právě jsme ve fázi, kdy toto děláme. Máme vrstvu prken s malými škvírami, na tom palach v jedné vrstvě a přímo na to zedníci házeli hlínu ve vrstvě 2 až 2,5 cm. Líbí se nám to a zatím to drží! Ať se vám daří, přejí Jana a Tomáš z Volfířova
Ahoj, zaujalo mě řešení s lepidlem na špaletách. Bohužel zde není patrné, zda lepidlo je přetaženo částečně přes hliňěnou omítku nebo jsou oba materiály na sraz a spojeny pomocí perlinky? A jak to vypadá po nějakém čase, je tam dostatečná soudržnost nebo to praská?
Máme s tím dlouhodobou zkušenost a omítka nepraská. Materiály se prolínají (na sraz nejsou).